Przewodnik. Oto ciekawe miejsca związane z przyłączeniem części Górnego Śląska do Polski

MOKR, IPN
Opracowanie:
Brama powitalna na Rynku w Pszczynie
Brama powitalna na Rynku w Pszczynie Zbiory Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach
Proponujemy naszym czytelnikom, nie tylko miłośnikom historii, nietypowy spacerownik. Tym razem pokazujemy miejsca ważne dla naszego regionu, a upamiętniające wydarzenia związane z przyłączeniem części Górnego Śląska do II RP. Odwiedzenie tych - położonych na Śląsku - miejsc może być niezłym pomysłem na jednodniową wycieczkę z rodziną. W każdej z tych miejscowości znajdziemy też wiele innych atrakcji nie tylko dla pasjonatów dawnych dziejów. Zapraszamy!

Katowice

Brama powitalna przy ul. Warszawskiej
Oddziały Wojska Polskiego zajmujące w czerwcu i w lipcu 1922 r. część Górnego Śląska przyznaną II Rzeczypospolitej były uroczyście witane przez miejscową ludność polską. Jednym z elementów przywitania były wzniesione na tę okazję bramy. Jedna z nich powstała na ul. Warszawskiej w Katowicach.

Sejm Śląski
Gmach obecnej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach przy ul. Wojewódzkiej 33 był w latach 1922-1929 siedzibą Sejmu Śląskiego oraz Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego. Dopiero w 1929 r. został on zastąpiony przez monumentalny gmach przy ul. Jagiellońskiej.

Górnośląska Komisja Mieszana
Drugą, powołaną na mocy Konwencji Genewskiej, instytucją arbitrażową była Górnośląska Komisja Mieszana, której siedziba mieściła się w latach 1922-1937 w Katowicach przy obecnej ul. Warszawskiej 7. Na jej czele stał szwajcarski polityk – Felix Calonder.

Pszczyna

Brama powitalna na Rynku
Do Pszczyny oddziały polskie wkroczyły 29 VI 1922 r.

Tarnowskie Góry

Rynek
Główne uroczystości związane z wkroczeniem Wojska Polskiego do powiatu tarnogórskiego odbyły się na rynku w Tarnowskich Górach

Bytom

Górnośląski Trybunał Rozjemczy
Siedziba Górnośląskiego Trybunału Rozjemczego mieściła się przy obecnej ul. Powstańców Warszawskich 12 w Bytomiu. Na mocy Konwencji Genewskiej zadaniem Trybunału było prowadzenie arbitrażu w sporach między państwami polskim i niemieckim. Działał w latach 1922-1937 – na jego czele stał belgijski prawnik i polityk Georges Kaeckenbeek.

Gliwice

Tablica upamiętniająca zamordowanie dr. Wincentego Styczyńskiego przy ul. Wodnej 1/9
Choć działania zbrojne na Górnym Śląsku zakończyły się ostatecznie w lecie 1921 r., to także w następnych miesiącach miały miejsce liczne akty przemocy. Jednym z nich było zamordowanie przez niemieckiego bojówkarza polskiego działacza plebiscytowego dr. Wincentego Styczyńskiego w Gliwicach 18 IV 1922 r.

Zabrze

KWK Makoszowy
Granica wytyczona na Górnym Śląsku w latach 1922-1923 często budziła kontrowersje, gdyż przecinała zwarty dotąd organizm gospodarczy i komunikacyjny. W 1922 r. doszło do sporu o zabrzańską kopalnię Delbrück (obecnie KWK Makoszowy), w której pracowało wielu mieszkańców przyznanej Polsce gminy Makoszowy. Ostatecznie zakład ten znalazł się w po niemieckiej stronie granicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia