Przez Atlantyk do Zamościa. Unikatowe fotografie trafiły do zamojskich strażaków

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Unikatowe fotografie przekazane zamojskim strażakom
Unikatowe fotografie przekazane zamojskim strażakom ze zbiorów PSP w Zamościu
„Długą drogę przez Ocean Atlantycki przemierzyły cztery fotografie przedstawiające między innymi Jana Strzyżowskiego naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Zamościu, fotografa. Było to możliwe dzięki panu Adamowi Gorzko (syn artylerzysty), który emigrował z naszych stron do Stanów Zjednoczonych” – czytamy w komunikacie nadesłanym przez bryg. Andrzeja Szozdę oficera prasowego KM PSP w Zamościu.

Jak napisał bryg. Andrzej Szozda, zdjęcia zostały odnalezione w albumie fotograficznym na „pchlim targu”. Dlaczego zwróciły uwagę pana Adama?

- Zapewne karta ze zdjęciami musiała być opatrzona słowem "Zamość". Jako patriota związany mentalnie z tym miastem, odkupił fotografie i przekazał je swojemu bratu ciotecznemu, lekarzowi panu Jerzemu Słupeckiemu. Następnie dzięki rozmowie Łukasza Kota, redaktora w Katolickim Radiu Zamość z doktorem, zdjęcia trafiły do zamojskiej komendy – tłumaczy bryg. Andrzej Szozda.

Dwie fotografie to portrety Jana Strzyżowskiego gdzie na jednej występuje w hełmie paradnym. Są piękne, ciekawe. Kolejne zdjęcie przedstawia Jana Strzyżowskiego prowadzącego ulicą Szczebrzeską w Zamościu strażacka orkiestrę za którą maszeruje kompania strażacka ze sztandarem.

Na czwartym zdjęciu widzimy uroczystości 9 Pułku Piechoty Legionów z udziałem Jana Strzyżowskiego podczas nabożeństwa na Rotundzie.

- Dziękujemy panu Adamowi i panu Jerzemu za przekazanie fotografii do Komendy Miejskiej PSP w Zamościu. Zdjęcia wzbogacą nasze skromne zasoby, a cieszą szczególnie, gdyż przedstawiają strażaków i wydarzenia sprzed niespełna wieku – pisze bryg. Andrzej Szozda. I dodaje: - Wydana w ubiegłym roku monografia „Straż Pożarna w Zamościu 140 lat historii” jest pierwszym krokiem ukazywania strażackiej historii naszego miasta, szczerze liczymy że będą kolejne.

Bryg. Andrzej Szozda zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które mają w swoich albumach stare fotografie „ukazujące” strażaków, o możliwość wykonania ich skanu. Zebrane dane pozwolą w przyszłości jeszcze lepiej przedstawić historię ruchu strażackiego Hetmańskiego Grodu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przez Atlantyk do Zamościa. Unikatowe fotografie trafiły do zamojskich strażaków - Kurier Lubelski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia