Rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec na Górce Środulskiej. Widzowie mogli zobaczyć szarżę kosynierów i atak kawalerii na rosyjskie umocnienia

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Wideo
od 16 lat
Stok Górki Środulskiej kolejny rok z rzędu stał się sceną dla rekonstrukcji historycznej bitwy. W tym roku mieszkańcy miasta mogli poznać przebieg Bitwy o Sosnowiec: jednego z pierwszych starć Powstania Styczniowego.

W nocy z 7 na 8 lutego 1863 roku oddział powstańców pod wodzą Apolinarego Kurowskiego, kontynuujący zwycięski pochód przez gminę olkuską, zaatakował dworzec kolejowy w Sosnowcu: ważny punkt graniczny, przy którym znajdowała się komora celna. Chroniony przez 300 żołnierzy carskich obiekt został zdobyty z zaskoczenia, a obrońcy uciekli za granicę, do znajdujących się pod zaborem pruskim Szopienic. Oddział polski zdobył nie tylko ważny z strategicznego punktu widzenia obiekt, ale również 600 tysięcy złotych polskich, 40 koni, broń i amunicję. Było to jedno z ważnieszych zwycięstw sił powstańczych w regionie, bezpośrednio przyczyniające się do wyzwolenia Zagłębia Dąbrowskiego spod rosyjskiej okupacji.

160 lat później mieszkańcy Sosnowca mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję tych historycznych wydarzeń, przygotowaną z inicjatywy działającego przy Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego. Wydarzenie prowadził dyrektor Instytutu, profesor Dariusz Nawrot.

- Warto zachować pamięć o historii Powstania Styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim. Pamiętać należy, że to jedyny region w kraju, który w wyniku działań powstańczych został, chociaż na krótką chwilę, całkowicie wyzwolony spod wpływu zaborców – mówił podczas rekonstrukcji profesor Nawrot.

W rekonstrukcji odtworzono dwie bitwy Powstania Styczniowego: opisywaną wyżej Bitwę o Sosnowiec i stoczoną 17 lutego, przegraną przez powstańców Bitwę pod Miechowem. W trakcie wydarzenia widzowie mieli okazję zobaczyć szarżę kosynierów na umocnienia rosyjskie, salwy oddawane przez oddziały strzelców obu stron konfliktu i szarżę polskiej kawalerii.

W rekonstrukcji udział wzięło siedem grup rekonstrukcyjnych, w tym między innymi kawalerzyści z szwadronu ochotniczego pułku ułanów, żuławów śmierci Towarzystwa Kościuszkowskiego z Połańca czy grupa „Ostoja” z Małogoszczy, prezentująca strzelców okresu Powstania Styczniowego.

Rekonstrukcje historyczne na Górce Środulskiej na stałe zagościły w miejskim kalendarzu imprez. Już w tym roku zapowiedziano kolejną, przedstawiającą walki z udziałem Legionów Polskich w trakcie I wojny światowej.

Tegoroczne wydarzenie dofinansowano ze środków biura „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Powstanie styczniowe 1863-1864”.

Nie przeocz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec na Górce Środulskiej. Widzowie mogli zobaczyć szarżę kosynierów i atak kawalerii na rosyjskie umocnienia - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia