W ubiegłym roku obchodzono 800. rocznicę przybycia dominikanów do Polski. Z tej okazji powstał opublikowany niedawno specjalny „dominikański” numer „Rocznika Krakowskiego”, czasopisma naukowego poświęconego historii, kulturze i sztuce Krakowa wydawanego od 1898 r. przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
Nowe ustalenia na temat dziejów zakonu
Najnowszy, 88. tom rocznika pod redakcją profesorów Jacka Purchli i Zdzisława Nogi zawiera nowe ustalenia na temat dziejów zakonu poczynione w oparciu o odnalezione dokumenty historyczne. Znajdziemy w nim także opracowania dotyczące ludzi związanych z krakowskim klasztorem dominikanów, faz budowy dominikańskiego kościoła Świętej Trójcy, znajdującego się w nim grobu i nagrobków św. Jacka oraz wyposażenia wnętrza świątyni.
W programie czwartkowego spotkania przewidziano wystąpienia przeora klasztoru Dominikanów o. Pawła Klimczaka oraz prezesa TMHiZK prof. Jacka Purchli, a także prezentację najnowszych wyników badań historii dominikanów w Krakowie. Głos zabiorą autorzy zamieszczonych w „Roczniku” artykułów: o. prof. Tomasz Gałuszka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, prof. Marek Walczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Anna Bojęś-Białasik z Politechniki Krakowskiej.
Spotkanie z autorami będzie okazją do zapoznania się z najnowszymi wynikami badań na temat historii dominikanów w Krakowie i dowiedzenia się, co jeszcze wymaga zbadania.
Teksty dotyczące ludzi związanych z klasztorem
W „dominikańskim” tomie „Rocznika Krakowskiego” znalazły się m.in. teksty dotyczące ludzi związanych z klasztorem: prof. Krzysztof Ożóg pisze o biskupie Iwonie Odrowążu, który sprowadził zakon do Krakowa, dr hab. Maciej Zdanek przedstawia przeorów w okresie średniowiecza, dr Anna Markiewicz - w XVII w., a o. Marek Miławicki w wieku XIX. O związanej z dominikanami rodzinie Orlików pisze ks. dr Grzegorz Kublin.
Artykuły na temat kultury materialnej i sztuki, w tym faz budowy kościoła Świętej Trójcy napisali prof. Anna Bojęś-Białasik, prof. Jacek Czechowicz, dr Marcin Szyma i Monika Łyczak. O grobie i nagrobkach św. Jacka Odrowąża piszą prof. Jacek Czechowicz, Krzysztof J. Czyżewski, dr Marcin Szyma i prof. Marek Walczak. Witraże omawia dr Dobrosława Horzela, płytki posadzkowe Justyna Kamińska, a odnalezione w klasztorze kafle piecowe dr Dariusz Niemiec i Jadwiga Olbrot. Z kolei studium dotyczące kwestii konserwatorskich przygotowała dr Weronika Rostworowska-Kenig.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 30 marca 2023 o godz. 18 w kapitularzu klasztoru Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie. Będzie możliwość zakupienia „Rocznika Krakowskiego” w specjalnej cenie. Wstęp wolny.
- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm