Rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów ogłoszona błogosławioną [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
Józef i Wiktorię Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali włączeni do grona błogosławionych. Eucharystii w Markowej przewodniczył wysłannik papieża, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

W eucharystii uczestniczyło 30 tys. wiernych z Polski, ale również m.in. Litwy, Ukrainy, USA. Eucharystię sprawowało ok. 1000 księży, 80 biskupów (w tym z zagranicy), w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz metropolita przemyski abp Adam Szal.

Na miejscu obecni byli również m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele partii politycznych m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, przedstawiciele służb dyplomatycznych.

Uroczystości nie zakończyły się. Oficjalne delegacje odwiedzą cmentarz w Jagielle w gm. Tryńcza, gdzie spoczywają m.in. Żydzi ukrywani przez Ulmów, z zamordowani przez Niemców.

Rodzina Ulmów z Markowej została ogłoszona błogosławioną.
Rodzina Ulmów z Markowej została ogłoszona błogosławioną. EPA/VATICAN MEDIA

Podczas modlitwy Anioła Pański na placu Świętego Piotra w Watykanie papież Franciszek stwierdził, że "Dzisiaj w Markowej w Polsce zostali beatyfikowani męczennicy Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci. Cała rodzina została zgładzona przez nazistów. Nienawiści i przemocy, które charakteryzowały tamten czas, przeciwstawili miłość ewangeliczną. Ta polska rodzina, która była promieniem światła w mrokach II wojny światowej, niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w
czynieniu dobra, w służbie potrzebującym".

Zgromadzonym na placu wiernych papież poprosił o aplauz dla błogosławionej rodziny Ulmów.

tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów ogłoszona błogosławioną [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia