She Loves You ma 50 lat!

Redakcja
Beatlesi podczas koncertu dla holenderskiej telewizji [1]
Beatlesi podczas koncertu dla holenderskiej telewizji [1] Wikimedia Commons
23 sierpnia 1963 roku ukazał się na rynku singiel z przebojem wszech czasów: "She Loves You" The Beatles.

She Loves You - singiel i piosenka Johna Lennona i Paula McCartneya, nagrana przez zespół The Beatles w 1963 roku. Na stronie B znajdowała się piosenka I'll Get You. Był to pierwszy singiel, w którym nazwisko Lennona poprzedziło McCartneya; dotychczasowe produkcje firmowane były McCartney/Lennon. Piosenka osiągnęła pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów, przebywając na niej nieprzerwanie 31 tygodni, a z powrotami 36. She Loves You znalazło się na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów jako pierwsza piosenka zespołu. W 1963 roku był to najlepiej sprzedający się singiel w Wielkiej Brytanii, a 1 890 tys. sprzedanych egzemplarzy daje mu siódme miejsce na brytyjskiej liście wszech czasów.

Słowa piosenki są monologiem piosenkarza wygłoszonym w drugiej osobie do nieokreślonego rozmówcy (przez "ty"), informującym go o uczuciach dziewczyny, w które ów mężczyzna już nie wierzy. Użycie oryginalnej formy monologu w drugiej osobie, nie stosowanej dotychczas w piosenkach, spowodowało atrakcyjność słów dla słuchacza, który mógł odebrać przekaz jako skierowany bezpośrednio do niego. Pojawiające się slangowe yeah yeah yeah dały poczucie słuchaczowi, że Beatelsi to chłopaki z sąsiedztwa, ktoś z tego samego pułapu. Zawołanie to szybko stało się szlagwortem szeroko wykorzystywanym w twórczości rockandrollowej.

Utwór nagrano 1 lipca 1963 na magnetofonie dwuścieżkowym w wersji stereo, jednak taśma z nagraniem zaginęła. Na singlu piosenka jest w wersji monofonicznej. Na życzenie niemieckiego oddziału EMI, piosenka została również nagrana w wersji niemieckiej pod tytułem Sie Liebt Dich, a nagrania dokonano 29 stycznia 1964.

Oprac. na podstawie

artykułu z Wikipedii

,

autorstwa

, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia