Sieradz i okolice w 1939 i 1940 roku w obiektywie aparatu niemieckiego żołnierza ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Sieradz i okolice w 1939 i 1940 roku w obiektywie aparatu niemieckiego żołnierza
Sieradz i okolice w 1939 i 1940 roku w obiektywie aparatu niemieckiego żołnierza Archiwum
Prezentujemy unikalne zdjęcia Sieradza i okolic z jesieni 1939 roku oraz roku 1940. Ich autorem jest żołnierz niemiecki Victor Otto Clemens Becker, który przybył do Sieradza na początku okupacji.

Zdjęcia możemy publikować dzięki uprzejmości Barbary Cicheckiej, dyrektor Muzeum Miasta i Rzeki Warta oraz 15. Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia. Pomogło także Muzeum Okręgowe w Sieradzu.
- Zdjęcia ofiarował naszemu muzeum Otto Becker, wnuk Victora - mówi Barbara Cichecka. - Otto mieszka w Berlinie. Przekazując nam zdjęcia pozwolił z nich korzystać. Dodał też, że dziadek w czasie wojny nic złego nie robił. Był uczciwym człowiekiem.

Victor Otto Clemens Becker urodził się 4 lutego 1891 roku w Saarbrucken. Był lekarzem. W czasie I wojny światowej służył, jako lekarz, w szpitalach polowych na Litwie, Białorusi oraz Prusach Wschodnich. W roku 1918 został przeniesiony na front zachodni. W czerwcu 1918 roku trafił do lazaretu w Hamburgu. Po wyleczeniu wysłany do Turcji. Tam dostał się do niewoli angielskiej. Z obozu jenieckiego wrócił w 1919 roku.

Do Sieradza trafił jesienią 1939 roku. Był w mieście nad Wartą do lipca 1940 roku. W tym czasie dokumentował na licznych fotografiach Sieradz w czasie II wojny światowej. Kolejne etapy jego wojennego życia to Mielec i Ciechanów. Od zimy 1941 roku był w Rosji. Z 27. Dywizją, w której służył, dotarł do Aszperonska na Przedgórzu Kaukazu Północnego. Ewakuował się przed ofensywą rosyjską. Zwolniony z Wehrmachtu 15 grudnia 1943 roku. Po wojnie pracował między innymi w Szpitalu Ducha Świętego w Saarbrucken. Zmarł 13 grudnia 1975 roku w Hamburgu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia