Skarb - pieniądz na czas potrzeby ze Sławna, Darłowa. ZDJĘCIA

Redakcja
Skarb - pieniądz na czas potrzeby ze Sławna, Darłowa
Skarb - pieniądz na czas potrzeby ze Sławna, Darłowa TT
Notgeld... Czyli w dosłownym tłumaczeniu "Pieniądz na czas potrzeby". Notgeldy, a więc bony papierowe były emitowane na początku XX wieku przez prywatne banki, przedsiębiorstwa, gminy, czy nawet kopalnie. Pierwsze były bardzo ubogie, ale późniejsze miały nawet różne zdobienia - ornamenty lub znaki wodne co też miało utrudniać ich fałszowanie.

Te banknoty były emitowane m.in. w Darłowie i Sławnie

Aktualnie stanowią ciekawostkę historyczną i gratkę dla kolekcjonerów. Emitowane były w różnych miastach m.in. Słupsku, Szczecinie, czy Darłowie i Sławnie. Początek I wojny światowej równał się zapotrzebowaniu na kruszce. Cesarstwo niemieckie, gdy brakowało metali zaczęło wycofywać monety z brązu i niklu. Co za tym idzie przeznaczało je na cele wojskowe. Drobne monety też gromadzili ludzie w obawie przed kryzysem. Dlatego władze zezwoliły na emisje papierowych bonów. Początkowo były to niskie nominały, ale później rosły.

Notgeld był bonem papierowym z wartością, pieczęciom, datą ważności i sygnaturą emitenta. Początkowo były one z ubogą szatą graficzną, ale później zaczęły przypominać bardziej pocztówki. Upamiętniano na nich znane postaci, ale też budowle historyczne. Stąd aktualnie cieszą się uznaniem wśród kolekcjonerów. Ich cena jest różna i można powiedzieć, że zależy tylko do tego ile ktoś chce za dany bon uzyskać oraz od tego ile ktoś chce za niego zapłacić. Ceny - średnio - wahają się od 15 do 30 zł. Bywa tak, że te rzadsze są dużo droższe. Oczywiście wszystko też zależy od stanu zachowania takiego bonu. Najwyższe stawki osiągają te w stanie zbliżonym do idealnego.

Po zakończeniu I wojny światowej zauważono, że notgeldami interesują się kolekcjonerzy i rozpoczęto również emisję seryjną, która była właśnie pod osoby zbierające bony. Wówczas na bony trafiały ważne lokalnie momenty historyczne i też postaci.

ZOBACZ TEŻ: Te znaczki warte są fortunę. Żeby kupić wszystkie, musisz mieć kilka milionów złotych. Sprawdź! Może w twoim domu kryje się skarb?

W Niemczech notgeldy wyszły z użycia w 1924 roku. Czyli po reformie walutowej, gdzie marka stała się stabilną walutą. W obiegu było też dużo monet i dlatego nie były potrzebne już notgeldy. W czasach PRL w naszym kraju też były bony za, które kupowało się luksusowe towary w sklepach - Pewexach.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skarb - pieniądz na czas potrzeby ze Sławna, Darłowa. ZDJĘCIA - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia