Kolekcjonujesz monety z okresu PRL? Na tych skarbach możesz sporo zarobić

redpp
Kwota licytacji: 247 złCzas do końca licytacji: 4 dniIle osób bierze udział w licytacji: 10 osób
Kwota licytacji: 247 złCzas do końca licytacji: 4 dniIle osób bierze udział w licytacji: 10 osób Allegro
Kolekcjonerzy za niezwykle cenne uznają monety i banknoty PRL. Niektóre unikaty są warte prawdziwą fortunę. Co wpływa na ich wartość kolekcjonerską i rynkową? Jak rozpoznać, że konkretny banknot jest bardzo wartościowy? Za jakie pieniądze możemy sprzedać niektóre egzemplarze? Sprawdzamy.

Spis treści

Pieniądze PRL dla kolekcjonerów

Kolekcjonowanie pieniędzy z czasów PRL to wyjątkowe hobby. Choć eksponaty te cieszą się niezwykłą popularnością, różne jest podejście do monet i różne do banknotów. Z zasady jednak jedne i drugie mogą być niezwykle cenne. Tu jednak skupimy się na banknotach, choć warto również przyjrzeć się monetom z PRL-u.

Omawialiśmy je w osobnym artykule. Przeczytaj: Jakie monety z PRL-u są najrzadsze? To ich poszukują kolekcjonerzy!

Co wpływa na wartość banknotów z PRL?

Poszczególne banknoty różnią się zarówno nominałami, jak i wzorami, wartością nominalną oraz okresem emisji. Dlatego też istnieje kilka czynników ważnych przy ocenie wartości banknotów z PRL. Oto one:

  1. Stan zachowania - im lepsza jakość banknotu, tym wyższa jego wartość. Nawet pozornie niezwykle cenny okaz, jeśli jest podniszczony, zużyty, pełen plam oraz uszkodzeń, może okazać się bezwartościowy. A nawet jeśli kolekcjonerzy coś za niego zapłacą, będzie to o wiele mniej, aniżeli w przypadku banknotu doskonale zachowanego. Im lepszy stan, tym wyższa cena na rynku.
  2. Rzadkość występowania - mniejsza dostępność na rynku sprawia, że konkretne banknoty zyskują na wartości. Ostatecznie to ten czynnik jest kluczowy, jeśli chcemy wiedzieć, czy w ogóle warto próbować sprzedać konkretny banknot. Im trudniej zdobyć jakiś okaz, tym więcej kolekcjonerzy zapłacą. Banknot PRL może okazać się niezwykle cennym.
  3. Seria i rok emisji - jest to poniekąd powiązane z poprzednimi czynnikami. Z zasady im starsze banknoty, tym mniej ich na rynku - to zaś oznacza wyższą cenę i mniejszą szansę na znalezienie okazu w doskonałym stanie zachowania. Może być też tak, że nawet popularny rocznik banknotu będzie miał bardzo rzadką serię, która podbije wartość banknotu.

Unikalne cechy

Powyższe czynniki doskonale współdziałają z tym, że nie tylko seria jest wyjątkowa, ale sam banknot ma unikalne cechy podbijające jego wartość. Może to być jakaś wada druku, niespotykany element na banknocie, ale także specyficzny numer. Cenne są banknoty z zestawem takich samych cyfr np. samych 7. Cenne są również odbicia lustrzane np. 1234321, czy też różne kombinacje 2-3 cyfr, które nadają banknotowi unikalnego, charakterystycznego obrazu.

Ile są warte banknoty z PRL-u?

W galerii przedstawiamy aktualne wyniki trwających jeszcze licytacji bankotów z PRL. Podajemy informacje o czasie do końca licytacji, liczbie osób biorących udział w licytacji, i oczywiście, kwocie, która była osiągnięta w chwili pisania artykułu (stan na 07.07 2023r.).

Kwota licytacji: 247 złCzas do końca licytacji: 4 dniIle osób bierze udział w licytacji: 10 osób

Kolekcjonujesz monety z okresu PRL? Na tych skarbach możesz ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolekcjonujesz monety z okresu PRL? Na tych skarbach możesz sporo zarobić - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia