Sklepy w czasach PRL-u. Kolejki, tłok i mleko w szklanych butelkach. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z zakupów. Pamiętacie, jak to było?

Barbara Romańczuk
Sklepy w czasach PRL-u. Kolejki, tłok i mleko w szklanych butelkach. Zobacz zdjęcia
Sklepy w czasach PRL-u. Kolejki, tłok i mleko w szklanych butelkach. Zobacz zdjęcia Narodowe Archiwum Cyfrowe
W czasach PRL zakupy robiło się na kartki: na mięso, cukier, masło, mąkę, mydło czy proszek do prania. Ich dostępność często wyznaczała rytm codziennego życia. Tłumy na ulicach, listy kolejkowe, kilkugodzinne oczekiwanie na towary w sklepach, które czasem nie dojeżdżały. Na pewno bardzo szybko znikały z półek. To właśnie tak wyglądała zakupowa rzeczywistość w czasach PRL. Zobaczcie zdjęcia z tamtych lat!

W sklepach ciężko było dostać podstawowe produkty. Takie były realia. Przypomnijmy sobie te czasy. I zestawmy je z teraźniejszością. Zobaczcie archiwalne zdjęcia! Część społeczeństwa już nawet nie pamięta tych czasów a część zna je tylko z opowiadań rodziców, dziadków czy lekcji historii. Zobaczcie zdjęcia z tamtej epoki!

Rozrastający się problem z niedoborem produktów - zakupy na kartki

W połowie lat 70. krajowa gospodarka zaczęła cierpieć poważne niedobory produktów. W związku z tym zaczęto wydzielać artykuły spożywcze na kartki. Najpierw, w 1976 roku na cukier, a z kolejnymi latami zakres towarów stopniowo się zwiększał. Problem rozrastał się i od roku 1981 kartki obowiązywały również: wyroby masarskie, masło, mąkę, ryż oraz kaszę, mydło, proszek do prania, papier toaletowy. Po ogłoszeniu stanu wojennego na liście znalazły się również alkohol, benzyna, czekolada i buty.

Tłumy ludzi, niesamowicie długie kolejki i towar błyskawicznie znikający z półek

Kolejki były tak długie, że stało się w nich godzinami. Co ciekawe towar przeznaczony na półki sklepowe był dzielony na dwie części:

  • przed południem wykładano około 40 % produktów,
  • po południu wykładano resztę

Celem było umożliwienie zrobienia zakupów ludziom, którzy w godzinach porannych byli w pracy. Niestety, na półkach notorycznie brakowało towarów, więc ludzie dosłownie walczyli o kupno jedzenia w wyścigach do lady sklepowej. W wielu miejscach przed sklepami zawiązywały się komitety kolejkowe, które według społecznej listy miały usprawniać i sprawiedliwie zorganizować nabycie deficytowych produktów.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia