Ślązacy i Schlesierzy, czyli dwa oblicza Śląska

Czytaj dalej
Fot. fotopolska.eu
Hanna Wieczorek

Ślązacy i Schlesierzy, czyli dwa oblicza Śląska

Hanna Wieczorek

Jedenasty listopada 1918 roku. Dla Polaków ta data ma szczególne znaczenie - tego dnia przecież wybuchła Polska... Wybuch ten usłyszano także na Śląsku.

Zacznijmy od historii w miarę współczesnej.

- Kolega, zresztą też historyk, Górnoślązak, prof. Leonard Smołka mówił mi, że jak Ślązak, to Polak. To ja się pytam, a dlaczego nie Niemiec? Bo Niemiec to zawsze jest Schlesier - opowiada profesor Jerzy Maroń.

Korfanty, Wrocław i Concordia

III powstanie śląskie - specjalny oddział powstańczy w ramach akcji „Mosty” wysadził w powietrze mosty kolejowe na Odrze.
Wikimedia Commons Wojciech Korfanty studiował we Wrocławiu i prawdopodobnie w stolicy Dolnego Śląska zdał eksternistycznie maturę.

Żeby zrozumieć to, co się działo na Śląsku w latach 1918--1921, trzeba się cofnąć o co najmniej kilkanaście lat. W XIX wieku w całym zaborze pruskim, czyli w Wielkopolsce, na Warmii i Pomorzu Gdańskim, działały polskie organizacje w większości związane z chadecją i endecją.

- Jednak od lat 80. tegoż XIX wieku władze pruskie krzyczały, że mamy do czynienia z agitacją Wielkopolan na Górnym Śląsku - mówi wrocławski historyk, prof. Jerzy Maroń. - I faktycznie: Wielkopolanie działali na rzecz pobudzenia świadomości narodowej Ślązaków. Prusacy uważali działaczy polskich organizacji działających na Śląsku za radykałów, nie tylko politycznych, ale też społecznych. Chyba mieli sporo racji, bo przecież na Górnym Śląsku nie było polskich magnatów przemysłowych, jak w Wielkopolsce.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Hanna Wieczorek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.