Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej w Turzy. IPN szuka świadków

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Śledczy IPN szukają osób mających jakiekolwiek informacje na temat wydarzeń, do jakich doszło w 1944 w lesie w Turzy koło Sokołowa Małopolskiego. W miejscu tym byli rozstrzeliwani cywile i żołnierze polskiego podziemia przewiezieni z obozu NKWD w pobliskiej Trzebusce.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (OKŚZpNP) w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości będącej zbrodnią komunistyczną, do jakiej doszło między sierpniem i listopadem 1944 r. w lesie w Turzy koła Sokołowa Młp.

Jak wyjaśnia Beta Śmiechowska, naczelnik OKŚZpNP w Rzeszowie: „zbrodnia miała postać masowych zamachów skierowanych przeciwko grupie ludności, podjętych w celu wykonania polityki państwa komunistycznego, polegającej na bezprawnym pozbawianiu wolności na czas powyżej siedmiu dni oraz na pozbawieniu życia przez funkcjonariuszy NKWD przy użyciu broni palnej bliżej nieustalonej liczby osób, w okresie pomiędzy sierpniem a listopadem 1944 r. w lesie w miejscowości Turza koła Sokołowa Małopolskiego w byłym województwie rzeszowskim”.

Miejsce pamięci ofiar pomordowanych przez NKWD w lasach w Turzy koło Sokołowa Małopolskiego.
Miejsce pamięci ofiar pomordowanych przez NKWD w lasach w Turzy koło Sokołowa Małopolskiego. FB

Postępowanie prowadzone jest w sprawie i jest w toku, co oznacza, że nie zostali ujawnieni sprawcy wyżej opisanego czynu, a w konsekwencji nikomu nie zostały postawione i przedstawione zarzuty.

OKŚZpNP w Rzeszowie apeluje do każdego, kto może mieć jakiekolwiek informacje w sprawie, o skontaktowanie się z oddziałem Komisji celem podzielenia się nimi. Informacje mogą okazać się przydatne dla śledczych.

Obóz karny NKWD w Trzebusce działał od 15 sierpnia do połowy listopada 1944 r. Był ulokowany na pastwisku gminnym w Trzebusce. Przetrzymywani byli w nim Polacy z Kresów Wschodnich i okolic, a również Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Litwini, Węgrzy i inni. Osobną grupę stanowili żołnierze Armii Czerwonej oraz Armii Krajowej. Wśród osadzonych Polaków przeważali żołnierze, którzy zdążali na odsiecz Warszawy i zostali schwytani i rozbrojeni. W obozie mieścił się sąd, który orzekał bądź przymusowe wcielenie do Armii Berlinga, wywózki w głąb ZSRR lub karę śmierci. Straceń dokonywano w lasach Turzy.

CZYTAJ TEŻ:
Byłeś skazany w okresie PRL za działalność na rzecz niepodległości? Zgłoś się do Instytutu Pamięci Narodowej

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej w Turzy. IPN szuka świadków - Nowiny

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia