Świat żegna Benedykta XVI. "Wielki myśliciel katolicki, autorytet duchowy i skromny człowiek"

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat
Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat EPA/GEORGI LICOVSKI
Cały świat żegna Benedykta XVI. Emerytowany papież zmarł 31 grudnia po długiej i ciężkiej chorobie. Z całego świata płyną słowa pełne smutku i refleksji, ale także wdzięczności za Jego pontyfikat.

Polska żegna Benedykta XVI

Śmierć emerytowanego papieża wywołała wielkie poruszenie w naszym kraju. Benedykt XVI zawsze bardzo ciepło wypowiadał się o Polsce i Polakach. Nie może więc dziwić, że polski Twitter wypełnił się pożegnaniami, wspomnieniami i refleksjami dotyczącymi byłego papieża. Benedykta XVI pożegnał m.in. prezydent Andrzej Duda:

Dwa słowa od siebie wyraził również premier Mateusz Morawiecki,

poseł Konfederacji Krzysztof Bosak,

a także lider Ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz

- Wyrażamy wdzięczność Bogu za dar tego wielkiego człowieka Kościoła, za jego pasterską i pokorną służbę, za bogactwo nauczania oraz świadectwo świętości, jakie nam zostawił – napisał kard. Stanisław Dziwisz w oświadczeniu wydanym po śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI. W południe odejście Benedykta XVI upamiętni dzwon Zygmunt. - Szczególnie osobiście dziękuję mu za miłość do naszej Ojczyzny, Polski, wyrażaną wielokrotnie w czasie jego posługiwania na Stolicy Piotrowej, a także za jego odwiedziny wkrótce po wyborze Ojczyzny umiłowanego przez niego swego Poprzednika, Jana Pawła II. Wszyscy zapamiętaliśmy jego słowa >>Kraków Jana Pawła II jest moim Krakowem<< - zaznaczył były metropolita krakowski.

Światowi przywódcy o Benedykcie

Światowi liderzy również żegnają Benedykta XVI. Hołd zmarłemu emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI złożył prezydent Francji Emmanuel Macron, podkreślając jego wysiłki na rzecz "bardziej braterskiego świata". "Moje myśli są z katolikami we Francji i na całym świecie, pogrążonymi w żałobie po odejściu Jego Świątobliwości Benedykta XVI, który duszą i inteligencją pracował na rzecz bardziej braterskiego świata" – napisał na Twitterze Macron.

Także kanclerz Olaf Scholz zdecydował się pożegnać papieża. "Jako >>niemiecki<< papież Benedykt XVI był dla wielu wyjątkowym przywódcą Kościoła, nie tylko w tym kraju. Świat traci formacyjną postać Kościoła katolickiego, niepokorną osobowość i mądrego teologa. Moje myśli są z papieżem Franciszkiem" - napisał w sobotę na Twitterze.

Benedykta XVI wspomina też premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak - Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci papieża emeryta Benedykta XVI. Był wielkim teologiem, którego wizyta w Wielkiej Brytanii w 2010 roku była historycznym momentem zarówno dla katolików, jak i niekatolików w całym naszym kraju. Moje myśli są dzisiaj z katolikami w Wielkiej Brytanii i na całym świecie - napisał na Twitterze.

- Jestem głęboko zasmucona wiadomością o odejściu byłego przywódcy Kościoła katolickiego, papieża emeryta Benedykta XVI. Zostanie zapamiętany za swoją pracę na rzecz promowania globalnego pokoju i zrozumienia. Chciałbym złożyć wyrazy współczucia do wszystkich wspólnot katolickich - napisała Swiatłana Cichanouska, białoruska działaczka opozycyjna.

- Jestem zasmucona wiadomością o śmierci Jego Świątobliwości Papieża Emeryta Benedykta XVI. Europa go opłakuje. Niech spoczywa w pokoju - przekazała z kolei przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Premier Czech Petr Fiala zaznaczył z kolei, że Benedykt XVI był jedną z czołowych postaci intelektualnych naszych czasów.

Władze Włoch żegnają Benedykta XVI

Prezydent Włoch Sergio Mattarella oddając hołd zmarłemu w sobotę emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI podkreślił, że jego śmierć jest "żałobą dla Italii". W wydanej deklaracji zaznaczył, że jego "delikatność i mądrość przyniosły dobro naszej wspólnocie i całej społeczności międzynarodowej".

Premier Giorgia Meloni w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze zauważyła z kolei, że "Benedykt XVI był gigantem wiary i rozumu. Poświęcił swoje życie służbie Kościołowi powszechnemu i przemawiał, i przemawiać będzie dalej, do serc i umysłów ludzi z wielką głębią duchową, kulturową i intelektualną swego nauczania".

źródło: i.pl/PAP/Twitter

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świat żegna Benedykta XVI. "Wielki myśliciel katolicki, autorytet duchowy i skromny człowiek" - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia