Sygnał SOS zaczął wołać o pomoc

Rysunek z 1912 r. ilustrujący dramatyczną chwilę nadawania sygnału SOS Fot. Wikimedia Commons Rysunek z 1912 r. ilustrujący dramatyczną chwilę nadawania sygnału SOS

3 października 1906 roku SOS zostało przyjęte jako międzynarodowy sygnał ratunkowy

Sygnał SOS został wprowadzony przez międzynarodową konferencję poświęconą kodowi Morse'a, z tego powodu, że jest szczególnie łatwy do zapamiętania, nadawania i rozpoznania - składa się bowiem z następującej kombinacji sygnałów (sekwencji): trzech krótkich, trzech długich i znowu trzech krótkich, co odpowiada literom: S-O-S.

Sygnały nadawane są jednak jeden za drugim, bez przerw między literami, dlatego też nie jest on równoważny nadaniu ciągu liter S-O-S.

Pierwsze skuteczne wykorzystanie tego sygnału nastąpiło 10 czerwca 1909 roku - w katastrofie liniowca s/s "Slavonia", który rozbił się na Azorach.

Przed wprowadzeniem sygnału SOS stosowano w tym samym celu sygnał CQD (Wszystkie stacje - niebezpieczeństwo). Z czasem zaczęto interpretować ten sygnał jako skrót frazy Save Our Ship (ratujcie nasz statek) lub Save Our Souls (ratujcie nasze dusze).

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.