Więcej zdjęć z tamtych czasów zobacz tutaj
Dokładne wskazanie początków Szczyrku nie jest łatwe. Źródła podają, że udokumentowane jest osadnictwo ludności wołoskiej, węgierskiej, austriackiej, czeskiej i słowackiej na terenie Szczyrku w XV w. Z kolei w 1630 r. przeprowadzono w osadzie pierwszy spis ludności dla potrzeb podatkowych.
Rozwój turystyki w Szczyrku nastąpił po I wojnie światowej. Początkowo bazę noclegową w miejscowości stanowiły poaustriackie koszary i lazarety. W 1924 r. powstał schron turystyczny dla narciarzy na Skrzycznem. Obiekt został wybudowany przez Beskidenverein – niemieckie towarzystwo turystyki górskiej. W 1933 roku działalność rozpoczęło schronisko turystyczne.
Zobacz, jak wyglądał Szczyrk w PRL-u
Szczyrk uzyskał prawa miejskie w 1973 r. Dziś to ważny ośrodek turystyczny i sportowy, można tu znaleźć wiele obiektów narciarskich oraz różnorodną i rozbudowaną bazę noclegową. Według danych z 2016 roku miasto liczyło nieco ponad 5,7 tys. mieszkańców. W sezonie ta liczba wzrasta wielokrotnie.
Przyjeżdżali tu Prus, Reymont i Konopnicka. Dziś jeździmy tu wszyscy
Wisła jest bez wątpienia jednym z najważniejszych ośrodków wypoczynkowych, turystycznych i sportowych w Beskidzie Śląskim. Swoją atrakcyjność i popularność zawdzięcza przede wszystkim położeniu. Miast...