Tarnowskie Góry 1919-1980 na tajemniczych zdjęciach wojskowych. Fotoreportaże i zagadkowe archiwa srebrnego miasta. To podróż do przeszłości

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Mamy okazję przedstawić Państwu kolejne ciekawe archiwa. Tym razem fotografie ukazują jedno z najpiękniejszych śląskich miast - Tarnowskie Góry. W obiektywie ówczesnych fotografów został przedstawiony nie tylko krajobraz miejscowości, ale także archiwalne fotoreportaże z podziemi kopalni srebra oraz z budowy parowozowni w Tarnowskich Górach. Odnaleźliśmy także tajemnicze "migawki" Wojskowej Agencji Fotograficznej. W kolejnym slajdzie została przedstawiona historia tego zdjęcia. Zapraszamy do wspólnej podróży do przeszłości!
Mamy okazję przedstawić Państwu kolejne ciekawe archiwa. Tym razem fotografie ukazują jedno z najpiękniejszych śląskich miast - Tarnowskie Góry. W obiektywie ówczesnych fotografów został przedstawiony nie tylko krajobraz miejscowości, ale także archiwalne fotoreportaże z podziemi kopalni srebra oraz z budowy parowozowni w Tarnowskich Górach. Odnaleźliśmy także tajemnicze "migawki" Wojskowej Agencji Fotograficznej. W kolejnym slajdzie została przedstawiona historia tego zdjęcia. Zapraszamy do wspólnej podróży do przeszłości! Narodowe Archiwum Cyfrowe
Tarnowskie Góry 1919-1980. Pierwszy materiał "Powrót do przeszłości", w którym opublikowaliśmy archiwalne zdjęcia wybitnego fotografa Henryka Poddębskiego, spotkał się z Państwa pozytywnym odzewem. Wobec tak przychylnych komentarzy publikujemy drugi artykuł. Tym razem "pod lupę" wzięliśmy jedno z najpiękniejszych śląskich miast - urokliwe Tarnowskie Góry. Udało nam się odnaleźć nie tylko fotografie przedstawiające krajobraz miasta, ale także archiwalne fotoreportaże z podziemi kopalni srebra oraz z budowy parowozowni w Tarnowskich Górach. Odnaleźliśmy także tajemnicze "migawki" Wojskowej Agencji Fotograficznej. Czas na powrót do przeszłości! Polecamy włączyć bluesa i usiąść wygodnie w fotelu z laptopem i herbatą. Zapraszamy na wspólną podróż po historii srebrnego miasta.

Fotografie, które opublikowaliśmy w naszej galerii zdjęć, pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Tym razem przedstawiamy nie tylko dzieła wspomnianego w poprzednim materiale Henryka Poddębskiego, ale także znanego fotografa lotniczego Lecha Zielaskowskiego.

Tarnowskie Góry w obiektywie Lecha Zielaskowskiego

Fotografie Lecha Zielaskowskiego umieszczano w książkach, na plakatach i w folderach reklamowych polskiego przemysłu lotniczego. Jako fotograf lotniczy, spędził zawodowo w powietrzu 200 godzin na samolotach i śmigłowcach, głównie PZL-104 Wilga, PZL-101 Gawron oraz Mil Mi-2. Posiadał również akredytację Międzynarodowych Salonów Lotniczych, współpracował także z PLL LOT, realizując materiały reklamowe. Niegdyś w charakterze współpracy operatorskiej pracował również przy filmach fabularnych „Czerwone berety” (1962) i „Wszystko na sprzedaż” (1968). Wykonywał też zdjęcia do filmów dokumentalnych i instruktażowych, m.in. „Śladami walki” (1968), „W służbie narodu” (1971), „W defiladowym słońcu” (1973), „Zasady szkolenia w lotach koszących” (1975), „Uwaga, niewybuchy” (1975), „Znaczenie znajomości uzbrojenia czołgu”. W jego obiektywie znalazły się również Tarnowskie Góry. Nic dziwnego, od zawsze to miasto było kolebką artystów.

Tarnowskie Góry w Archiwum Ilustracji Koncernu Ilustrowanego Kuriera Codziennego

Większość archiwalnych zdjęć, które przedstawiają Tarnowskie Góry, pochodzi głównie z Archiwum Ilustracji Koncernu Ilustrowanego Kuriera Codziennego - polskiego wydawnictwa działającego w latach 1910-1939 w Krakowie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego przedsiębiorstwo było największym polskim koncernem prasowym. Jednorazowy nakład wydawanych przez tytułów wynosił ponad 400 000 egzemplarzy! Wśród licznych zasobów fotografii, w archiwach ujęte zostały nasze śląskie Tarnowskie Góry. Wśród zdjęć znajdują się nie tylko budynki srebrnego miasta, ale także fotoreportaż z wyprawy badawczej w podziemiach zabytkowej kopalni srebra, który został wykonany orientacyjne w latach 1936-1938.

Miasto zostało także uwiecznione przez Socjalistyczną Agencję Prasową. W jej zasobach dostępny jest m.in. fotoreportaż z budowy parowozowni w Tarnowskich Górach z 1948 roku.

Tajemnicze "Migawki z nierozpoznanej miejscowości. Tarnowskie Góry". Publikujemy je w galerii Dziennika Zachodniego

Na końcu naszej galerii mamy dla Państwa zagadkę. Narodowe Archiwum Cyfrowe w swoich zbiorach archiwum online opublikowało fotografie pod tytułem "Migawki z nierozpoznanej miejscowości. Tarnowskie Góry". Fotografie pochodzą z zasobów Wojskowej Agencji Fotograficznej. Zostały wykonane w 1951 roku. Rozpoznają Państwo te miejsca?

źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia