Program pojawił się na antenie za sprawą Józefa Węgrzyna, szefa Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego. Sam tytuł wymyślił Aleksander Perczyński, ówczesny dyrektor generalny.
Debiutanckie wydanie Teleexpressu poprowadził Wojciech Mazurkiewicz. Początkowo program był nadawany o godz. 17.15. Szybko stał się popularny, między innymi dzięki swojej formule, doborze wiadomości i zespołowi, w którego skład wchodzili Wojciech Reszczyński, Jolanta Fajkowska, Bożena Targosz, Magda Mikołajczak-Olszewska, Marek Sierocki, Hieronim Wrona, Zbigniew Krajewski i Jacek Wroński.
Złotą Czcionkę zamienili na Galerią ludzi pozytywnie zakręconych
W 1992 roku przesunięto emisję programu na godzinę 17.00, tak z resztą jest do dziś. Przez piętnaście minut jego trwania prezentowane są najświeższe informacje z kraju i ze świata, często z dużą dawką humoru. Od początku istnienia funkcjonuje także kącik muzyczny, który prowadzi Marek Sierocki.
Na początku swojego istnienia Teleexpress przyznawał Złotą Czcionkę, nagrodę za wpadki działalności instytucji publicznych i osób prywatnych. W 2005 roku nagroda została zamieniona na miejsce w Galerii ludzi pozytywnie zakręconych, w której zasiadają ciekawe osobowości z oryginalnymi pasjami. Program ma także stałe cykle: Teleexpressowy przedział literacki, Młodzi polscy artyści, Tele Hit czy Alfabet muzyczny.
Z upływem lat Teleexpress coraz bardziej się rozwijał. W latach 1998-2000 nadawany był Teleexpress Junior, czyli młodzieżowe wydanie programu informacyjnego. Przez jakiś czas funkcjonował także Sportowy Express. W 2007 roku nadawano Teleexpress nocą, ale nie cieszył się popularnością i został zdjęty z anteny.
Doczekał się własnej ulicy
W 2006 roku Teleexpress zmienił swoją oprawę graficzną i studio. Pięć lat później pierwszy raz został wyemitowany w formacie 16:9. Obecnie Teleexpress prowadzą Maciej Orłoś, Beata Chmielowska-Olech i Danuta Dobrzyńska.
Program jest najstarszym serwisem informacyjnym w Polsce. Doczekał się nawet swojej ulicy w Krynicy Morskiej. W maju 2015 roku Teleexpress został liderem oglądalności wśród programów informacyjnych. Oglądało go 3,08 mln widzów, co zapewniło stacji 34,09 procent udziału w rynku.
Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0
[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:
Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 2.0.
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Z wizytą u Zenka Martyniuka. Tak wyglądają jego domy. Jeden luksusowy, drugi rodzinny
- QUIZ Ze starych polskich seriali. Odgadniesz je po jednym zdjęciu?
- Tak wyglądają Paddy i Angelo z Kelly Family. Oto, jak zmienili się autorzy "An Angel"
- Fabienne, Etiennette i Vivienne piękne córki Michała Wiśniewskiego