Ten program pokochały miliony

Tadeusz Drozda - prowadzący "Śmiechu warte" Fot. Tomasz Hołod / Polska Press Tadeusz Drozda - prowadzący "Śmiechu warte"

4 maja 1994 w TVP1 wyemitowano pierwszy odcinek programu "Śmiechu warte". Na antenie gościł piętnaście lat

"Śmiechu warte" powstał na amerykańskiej licencji show stacji ABC: "America's Funniest Home Videos", w którym pokazywano i oceniano zabawne, amatorskie filmiki wideo.

Głosował ten, kto złapał piłeczkę

"Śmiechu warte" emitowane było w każdą niedzielę po "Teleexpresie" oraz w każdy piątek po południu i soboty rano na antenie programu pierwszego TVP.

Podczas show dokonywano przeglądu dziesięciu najśmieszniejszych filmików nadesłanych przez widzów. To one walczyły o nagrodę tygodnia, miesiąca i nagrodę specjalną. Na początku, zwycięzców wybierało jury. W późniejszych latach to publiczność głosowała na najlepsze wideo za pomocą przycisków na specjalnych pilotach. Nie wszyscy jednak mogli głosować. Jak wybierano, kto z publiczności mógł zasiąść w jury?

Tadeusz Drozda rzucał kolorowe piłeczki w kierunki widowni, a ten kto je złapał stawał się częścią głosujących. Za przyjęcie filmu do emisji widz dostawał 100 zł. Ten komu udało się wygrać cały program otrzymywał nagrodę 1000 zł. W dobie popularności prywatnych kamer wideo Polacy chętnie wysyłali filmiki do telewizji, a sam program stał się obowiązkową pozycją do obejrzenia dla większości telewidzów.

Mistrzowski duet Drozda-Szopa

Pierwszym prowadzącym "Śmiechu warte" był satyryk Tadeusz Drozda, a w roli asystentki towarzyszyła mu Katarzyna Szopa. To za ich kadencji program cieszył się największą oglądalnością.

Później show prowadzili Joanna Bartel, Małgorzata Kotarba, Krzysztof Piasecki, Wojciech Kamiński i Przemysław Żejmo. W rolę prowadzących wcielili się także Katarzyna Suchorzewska, Klaudia Semiuk i Anna Lewandowska-Kasprzycka oraz Adam Dzieciniak. Za reżyserię "Śmiechu warte" odpowiadali Dariusz Goczał i Leszek Szopa, za montaż Stefan Falkiewicz, a producentem programu był Krzysztof Bielecki.

Ten popularny polski program istniał na antenie przez prawie piętnaście lat. W tym czasie wyemitowano 700 odcinków show. "Śmiechu warte" zostało zdjęte z anteny z powodu niskiej oglądalności 16 maja 2009 roku.
Polska nie była jedynym krajem, który emitował show z amatorskimi filmikami telewidzów. We Francji program nazywał się "Video Gag", w Kanadzie "Drole de video", w Wielkiej Brytanii "You've been framed", a w Szwecji "Lat kameran ga".

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 2.0.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.