"Śmiechu warte" powstał na amerykańskiej licencji show stacji ABC: "America's Funniest Home Videos", w którym pokazywano i oceniano zabawne, amatorskie filmiki wideo.
Głosował ten, kto złapał piłeczkę
"Śmiechu warte" emitowane było w każdą niedzielę po "Teleexpresie" oraz w każdy piątek po południu i soboty rano na antenie programu pierwszego TVP.
Podczas show dokonywano przeglądu dziesięciu najśmieszniejszych filmików nadesłanych przez widzów. To one walczyły o nagrodę tygodnia, miesiąca i nagrodę specjalną. Na początku, zwycięzców wybierało jury. W późniejszych latach to publiczność głosowała na najlepsze wideo za pomocą przycisków na specjalnych pilotach. Nie wszyscy jednak mogli głosować. Jak wybierano, kto z publiczności mógł zasiąść w jury?
Tadeusz Drozda rzucał kolorowe piłeczki w kierunki widowni, a ten kto je złapał stawał się częścią głosujących. Za przyjęcie filmu do emisji widz dostawał 100 zł. Ten komu udało się wygrać cały program otrzymywał nagrodę 1000 zł. W dobie popularności prywatnych kamer wideo Polacy chętnie wysyłali filmiki do telewizji, a sam program stał się obowiązkową pozycją do obejrzenia dla większości telewidzów.
Mistrzowski duet Drozda-Szopa
Pierwszym prowadzącym "Śmiechu warte" był satyryk Tadeusz Drozda, a w roli asystentki towarzyszyła mu Katarzyna Szopa. To za ich kadencji program cieszył się największą oglądalnością.
Później show prowadzili Joanna Bartel, Małgorzata Kotarba, Krzysztof Piasecki, Wojciech Kamiński i Przemysław Żejmo. W rolę prowadzących wcielili się także Katarzyna Suchorzewska, Klaudia Semiuk i Anna Lewandowska-Kasprzycka oraz Adam Dzieciniak. Za reżyserię "Śmiechu warte" odpowiadali Dariusz Goczał i Leszek Szopa, za montaż Stefan Falkiewicz, a producentem programu był Krzysztof Bielecki.
Ten popularny polski program istniał na antenie przez prawie piętnaście lat. W tym czasie wyemitowano 700 odcinków show. "Śmiechu warte" zostało zdjęte z anteny z powodu niskiej oglądalności 16 maja 2009 roku.
Polska nie była jedynym krajem, który emitował show z amatorskimi filmikami telewidzów. We Francji program nazywał się "Video Gag", w Kanadzie "Drole de video", w Wielkiej Brytanii "You've been framed", a w Szwecji "Lat kameran ga".
Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0
[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:
Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 2.0.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?