Tu spoczywa matka króla Łokietka?

Redakcja
Portret króla Władysława Łokietka
Portret króla Władysława Łokietka Wikimedia Commons
Jeśli potwierdzi się, że wykopane w brzeskim kościele fragmenty szkieletu, to szczątki Eufrozyny, będziemy mieli nie lada sensację

Toruńscy archeolodzy przeszukują ziemię, którą wypełnione jest pomieszczenie znajdujące się pod podłogą kościoła w Brześciu Kujawskim. Natknęli się już na fragmenty kości i ceramiki. Mają nadzieję, że uda im się dokonać sensacyjnego odkrycia i odnaleźć miejsce pochówku Eufrozyny, matki Władysława Łokietka.

Do lokalizacji podziemnych pomieszczeń użyty będzie georadar. Oprócz szczątków, archeolodzy odkryli też stare polichromie w niszach i dolnych fragmentach ścian. O tym, że właśnie tutaj mogą znajdować się prochy matki króla Polski mówi między innymi ksiądz prałat Ireneusz Juszczyński. Potwierdzają się również przypuszczenia, że pod kościołem jest wiele zasypanych ziemią pomieszczeń. Wspomina o tym wielu najstarszych mieszkańców Brześcia Kujawskiego.

Jak doszło do odkrycia? W zakrystii kościoła konieczna okazała się wymiana starej, spróchniałej podłogi. W trakcie zrywania desek robotnicy natrafili na leżące pod nimi, zmieszane z ziemią szczątki ludzkie.

- Badamy ziemię, którą wypełnione jest znajdujące się pod poziomem podłogi pomieszczenie - wyjaśnia dr Sławomir Kamiński z UMK w Toruniu.

- Znajdujemy tam fragmenty kości i ceramiki. Systematycznie odsłaniamy tynki. Będziemy badali zakres występowania polichromii ściennej. Wiemy, że znajdują się w niszach i dolnych fragmentach ścian, ale sprawdzimy także sklepienia. Można się domyślać, że malowidła mają więcej niż sto lat. Doktor Kamiński podkreśla, że część brzeskiego kościoła była wielokrotnie przebudowywana. Wskazują na to wtórne ściany, różnego rodzaju plomby i powybijane otwory drzwiowe.

Rodzice Łokietka

Rodzice Łokietka

Eufrozyna była młodszą siostrą Mieszka II Otyłego i Władysława. Około 1257 r. wyszła za mąż za kujawskiego księcia Kazimierza, syna Konrada Mazowieckiego. Była jego drugą żoną. Mieli troje dzieci, z których najstarszym był Władysław, zwany Łokietkiem z uwagi na niski wzrost. Eufrozyna zmarła w 1292 roku

- Jesteśmy dopiero na początku drogi - dodaje Sławomir Kamiński. - Do rozwiązania jest jeszcze wiele zagadek. Niespodzianki czekają więc na odkrywców, tym bardziej że miasteczko ma bogatą historię. Było przecież stolicą Księstwa Brzesko-Kujawskiego. Archeolodzy powoli ściągają cienkie warstwy ziemi, którą zasypane było pomieszczenie znajdujące pod starą podłogą.

- Kto wie, może uda się znaleźć szczątki Eufrozyny, matki Władysława Łokietka - zastanawia się ks. prałat Ireneusz Juszczyński. - Są zapiski mówiące o chowaniu w tym miejscu wielu zacnych osób. Mogła więc być pochowana na tym terenie lub w Inowrocławiu. Zamówiliśmy badanie georadarem, który wskaże, co się kryje pod kościołem i jego w okolicach oraz gdzie należy prowadzić poszukiwania. Ksiądz prałat ma nadzieję na odkrycie historii trochę zapomnianego dziś Brześcia Kujawskiego. Dodaje też, że na tym terenie działo się wiele wydarzeń nie tylko mających lokalny charakter, ale i ogólnopolski. Przypomina o tym król Polski Władysław Łokietek, którego naturalnej wielkości posąg stoi w centralnym punkcie miasteczka.

Andrzej Galczak
GAZETA POMORSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia