Umorzone śledztwo ws. zbrodni nazistowskiej z 1942 roku

PAP
PAP
Waldemar Wyleglaski
W związku ze śmiercią członków składu orzekającego niemieckiego sądu specjalnego umorzone zostało śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej dokonanej w 1942 roku w Poznaniu – poinformowała PAP Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu.

Śledztwo dotyczyło zbrodni nazistowskiej stanowiącej zbrodnię przeciwko ludzkości dokonanej przez członków składu orzekającego niemieckiego sądu specjalnego - Ericha Andritschke, Wernera Muellera, bliżej nieustalonego Schulte oraz prokuratora Waltera Kaysera.

Związane było z wydaniem we wrześniu 1942 roku w Poznaniu oczywiście niesprawiedliwego wyroku i doprowadzeniem przez orzeczenie kary śmierci do zabójstwa obywatela polskiego Romana Sz., co stanowiło element nazistowskiej polityki eksterminacyjnej III Rzeszy niemieckiej, mającej na celu wyniszczenie Polaków jako grupy narodowej.

Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu prok. Sylwester Napieralski poinformował PAP, że postępowanie zostało umorzone wobec śmierci członków składu orzekającego oraz prokuratora.

Roman Sz. został aresztowany na początku września 1939 roku w Grodzisku w ramach akcji "Inteligencja". Wraz z innymi aresztowanymi w tym czasie przez niemiecką policję Polakami osadzony został w obozie w Międzyrzeczu, następnie przewieziony do obozu w Skwierzynie, skąd, najprawdopodobniej przez Fort VII w Poznaniu, przetransportowany został do KL Buchenwald a następnie do KL Mauthausen.

We wrześniu 1942 roku odbył się proces Romana Sz. Pokrzywdzony został skazany przez niemiecki specjalny sąd karny za "poważne naruszenie spokoju publicznego z bronią w ręku" w czasie, gdy pełnił funkcję policjanta pomocniczego krótko przed zajęciem Grodziska przez wojska niemieckie. Zarzucano mu udział w znęcaniu się nad internowanymi przez władze polskie Niemcami.

Za zarzucany czyn orzeczono karę niewspółmierną w swej surowości skazując Romana Sz. na śmierć. Roman Sz. został stracony w poznańskim więzieniu 14 września 1942 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com
Obserwuj nas także na Google News

Najpiękniejsze kamienice Poznania. Zobacz je w galerii zdjęć --->Na zdjęciu: Secesyjna kamienica przy ul. Niegolewskich 8

Oto najpiękniejsze kamienice w Poznaniu. Tak wyglądają zabyt...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Umorzone śledztwo ws. zbrodni nazistowskiej z 1942 roku - Głos Wielkopolski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia