- Zwracamy się do mieszkańców naszego regionu z apelem o pomoc w zbieraniu i dokumentowaniu losów Dzieci Zamojszczyzny. Jeśli posiadają państwo biografie lub wspomnienia swoich krewnych, którzy przeżyli II wojnę światową, byli Dziećmi Zamojszczyzny i chcieliby, aby pamięć o ich przeżyciach i historii nie odeszła w zapomnienie, możecie dostarczyć je do Akademii Zamojskiej – apeluje dr hab. Ryszard Skrzyniarz, prof. AZ z Zakładu Pedagogiki Akademii Zamojskiej.
Na pewno zostanę one w odpowiedni sposób zachowane i będą udostępniane. - Planujemy zarówno gromadzenie źródeł zastanych (wspomnień, zdjęć, nagrań, listów, fragmentów pamiętników lub dzienników), jak i wywołanych (relacji, wspomnień) – tłumaczy prof. Ryszard Skrzyniarz. - Materiały te zostaną zabezpieczone, a oryginały wrócą do państwa. Nasi pracownicy będą także mogli umówić się na nagranie wywiadu lub wspomnień.
Skąd taki pomysł? Całe przedsięwzięcie jest podobno efektem dyskusji, jaka toczyła się w Akademii Zamojskiej jeszcze w lutym: podczas konferencji „Aktion Zamość 1942-1943”. Wyciągnięto wówczas wnioski. Teraz Zakład Pedagogiki AZ we współpracy z Fundacją „Biografie Codzienności” gromadzi świadectwa i wspomnienia ocalałych z II wojny światowej Dzieci Zamojszczyzny – jak to określono: „jako materiały do badań naukowych, a także aby stanowiły one swego rodzaju lekcję historii dla kolejnych pokoleń oraz pozwoliły kultywować pamięć o ofiarach II wojny światowej z naszego regionu”.
Kontakt i bliższe informacje na ten temat tutaj: e-mail: ryszard.skrzyniarz@akademiazamojska.edu
- 5 km od Lublina, 2 autobusy dziennie. Jak wykluczenie transportowe utrudnia życie
- Lublinianie wykorzystali piękną pogodę na niedzielny spacer [ZDJĘCIA]
- Wielka dżungla w centrum miasta. Targi Lublin opanowali roślinomaniacy [ZDJĘCIA]
- Do Lublina przyjechał każdy Zbyszek. Zdjęcia
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie pomaga Ukrainie