Szczebrzeszyn. Ofiary zostaną upamiętnione. Wyznaczone zostaną także granice masowych pochówków

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
„Naszą intencją jest upamiętnienie ponad dwóch tysięcy ofiar Zagłady, żydowskich mieszkańców Szczebrzeszyna i Żydów przywiezionych do miasteczka z różnych stron Europy, którzy pochowani są w czterech nieoznakowanych i niezabezpieczonych masowych grobach znajdujących się na cmentarzu żydowskim” – czytamy na stronie Fundacji Miejsce Uwagi. Takie działania oraz uroczystość zaplanowano w środę (20 marca) na szczebrzeszyńskim kirkucie.

Szczebrzeszyńscy Żydzi mieszkali m.in. przy ul. Zamojskiej i Sądowej. Podczas wojny Niemcy utworzyli w tym rejonie getto. Do Szczebrzeszyna zwożono także Żydów m.in. z okolicznych wsi. Oprawcy organizowali w tej dzielnicy brutalne łapanki. Nieszczęśników wywożono na roboty do Rzeszy i do obozów koncentracyjnych.

W 1942 r. Niemcy na szczebrzeszyńskim kirkucie zamordowali ok. 2,3 tys. Żydów. Ponad 900 osób uśmiercono natomiast w obozie zagłady w Bełżcu. Taki był koniec miejscowej, żydowskiej społeczności.

Na cmentarzu żydowskim w Szczebrzeszynie znajdują się masowe groby żydowskich mieszkańców Szczebrzeszyna. Nie zostały uczytelnione, a ofiary nigdy nie doczekały się np. symbolicznego pochówku. To się zmieni. W jaki sposób?

Z inicjatywy Fundacji Miejsce Uwagi zaplanowano badania miejsc masowych pochówków na miejscowym kirkucie (georadarem). Dzięki nim wyznaczone zostaną dokładne ich granice. Miejsca pochówków zostaną również zabezpieczone (potem złożony będzie wniosek o wpis do rejestru grobów wojennych). Obok stanie także pomnik. Znajdą się na nim imiona i nazwiska ofiar. Cmentarz zostanie ponadto „wyposażony” m.in. w tablice edukacyjne w polskiej, angielskiej i hebrajskiej wersji językowej.

„Finałem projektu będzie uroczystość na cmentarzu wieńcząca prace. Ma to być symboliczny pochówek ofiar, dlatego przeprowadzimy go z godnością i w uroczysty sposób z udziałem potomków szczebrzeskich Żydów, rabina, przedstawicieli innych wyznań, lokalnej społeczności, gości, odczytując ponad 2000 ofiar z imienia i nazwiska” – czytamy na stronie Fundacji Miejsce Uwagi.

Projekt zaplanowano dzięki wsparciu: Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Fundacji Zapomniane, Fundacji Ośrodka Karta oraz Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy. O poszczególnych działaniach będziemy informować.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczebrzeszyn. Ofiary zostaną upamiętnione. Wyznaczone zostaną także granice masowych pochówków - Kurier Lubelski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia