Szczebrzeszyńscy Żydzi mieszkali m.in. przy ul. Zamojskiej i Sądowej. Podczas wojny Niemcy utworzyli w tym rejonie getto. Do Szczebrzeszyna zwożono także Żydów m.in. z okolicznych wsi. Oprawcy organizowali w tej dzielnicy brutalne łapanki. Nieszczęśników wywożono na roboty do Rzeszy i do obozów koncentracyjnych.
W 1942 r. Niemcy na szczebrzeszyńskim kirkucie zamordowali ok. 2,3 tys. Żydów. Ponad 900 osób uśmiercono natomiast w obozie zagłady w Bełżcu. Taki był koniec miejscowej, żydowskiej społeczności.
Na cmentarzu żydowskim w Szczebrzeszynie znajdują się masowe groby żydowskich mieszkańców Szczebrzeszyna. Nie zostały uczytelnione, a ofiary nigdy nie doczekały się np. symbolicznego pochówku. To się zmieni. W jaki sposób?
Z inicjatywy Fundacji Miejsce Uwagi zaplanowano badania miejsc masowych pochówków na miejscowym kirkucie (georadarem). Dzięki nim wyznaczone zostaną dokładne ich granice. Miejsca pochówków zostaną również zabezpieczone (potem złożony będzie wniosek o wpis do rejestru grobów wojennych). Obok stanie także pomnik. Znajdą się na nim imiona i nazwiska ofiar. Cmentarz zostanie ponadto „wyposażony” m.in. w tablice edukacyjne w polskiej, angielskiej i hebrajskiej wersji językowej.
„Finałem projektu będzie uroczystość na cmentarzu wieńcząca prace. Ma to być symboliczny pochówek ofiar, dlatego przeprowadzimy go z godnością i w uroczysty sposób z udziałem potomków szczebrzeskich Żydów, rabina, przedstawicieli innych wyznań, lokalnej społeczności, gości, odczytując ponad 2000 ofiar z imienia i nazwiska” – czytamy na stronie Fundacji Miejsce Uwagi.
Projekt zaplanowano dzięki wsparciu: Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Fundacji Zapomniane, Fundacji Ośrodka Karta oraz Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy. O poszczególnych działaniach będziemy informować.
- Jak niedziela to... wyprzedaż garażowa pod Zamkiem. Zobacz fotorelację
- Budowa obwodnicy Nałęczowa na ostatniej prostej. Zobacz zdjęcia
- Festiwal Azjatycki oraz Kawy i Czekolady przyciągają istne tłumy. Zobacz zdjęcia
- Samorządowcy z województwa lubelskiego uhonorowani w senacie
- Droga krzyżowa przeszła ulicami Starego Miasta. Modlono się za uzależnionych. Zdjęcia
- Nowy koziołek Maciej położył się przy ul. Staszica. Zobacz zdjęcia