Artur Janowski

W Opolu na początku była kawa

Budowa wydziału kawy „Inki” w 1972 roku. Z dumą podkreślono, że cała inwestycja kosztuje aż 80 milionów ówczesnych złotych . Pierwszą kawę na wydziale Fot. archiwum firmy Budowa wydziału kawy „Inki” w 1972 roku. Z dumą podkreślono, że cała inwestycja kosztuje aż 80 milionów ówczesnych złotych . Pierwszą kawę na wydziale wyprodukowano pod koniec grudnia 1973 r.
Artur Janowski

Gdy w 1945 roku niemieckie Oppeln zdobyli Rosjanie w miejscu, gdzie dziś funkcjonuje Nutricia, istniał zakład produkujący kawę zbożową. Teraz to największa fabryka żywności dla dzieci w Europie

Niewiele wiadomo o „Oppelner Getreide und Malzkaffeefabrik”, bo tak nazywał się niemiecki zakład, ale nie mogła być to mała fabryka, skoro zajmowała powierzchnię ponad 9 hektarów. Polscy pionierzy przejęli zakład od Rosjan w lutym 1946 roku, ale produkcję - jak informowały ówczesne „Nowiny Opolskie” - uruchomiono dopiero z początkiem 1947 r.

Wcześniej trzeba było uprzątnąć teren i doprowadzić do użytku częściowo zniszczone maszyny, magazyny oraz budynki administracyjne. Załoga fabryczna składała się z 94 pracowników, w tym połowie z osób, które mimo wejścia Rosjan pozostały w Nowej Wsi Królewskiej, wówczas osobnej gminie, dopiero w 1955 roku włączonej w granice Opola.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Artur Janowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.