Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk: temat polskich strat wojennych również w popkulturze. Powstał utwór „Straty Wojenne Polski”

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk ogłosił, że chce szerzyć temat dotyczący polskich strat z czasów II wojny światowej na różne sposoby. – Nie tylko poprzez analizy, raporty i publikacje naukowe, ale także przez muzykę, popkulturę; w tym celu PFN rozpoczyna współpracę z zespołem De Press – poinformował.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w poniedziałek w rozmowie z PAP opowiedział o współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z zespołem muzycznym De Press w celu szerzenia informacji o polskich stratach wojennych z czasów II wojny światowej również przy użyciu popkultury.

– Będziemy zmierzać do tego, żeby również na poziomie popkultury temat polskich strat wojennych trafił przede wszystkim do młodego pokolenia, do młodzieży, która musi zrozumieć, skąd wynika cały czas trwająca pogoń Polski za poziomem życia Niemców, z czego wynikają te dysproporcje w poziomie naszych gospodarek, dlaczego ta sprawa jest tak ważna – oświadczył.

Utwór „Straty Wojenne Polski”

Początkiem współpracy jest nagranie przez De Press utworu „Straty Wojenne Polski”. Jak powiedział Mularczyk, to sposób wsparcia informowania o polskich stratach z czasów II wojny światowej „nie poprzez analizy, raporty i publikacje naukowe, a poprzez muzykę”.

– Jest to pierwszy etap, mamy jeszcze kolejne plany. Chcemy, żeby zespół De Press nagrał również podobne utwory w innych językach między innymi po niemiecku, angielsku, norwesku czy francusku. Jest pomiędzy nami potężna wola współpracy i chęć rozwiązania oraz nagłośnienia tego problemu, pokazania nie tylko w Polsce, ale też w Europie i na świecie, czego dotyczy sprawa – powiedział.

Mularczyk podkreślił, że będzie to współpraca pomiędzy Polską Fundacją Narodową i zespołem, a on sam będzie wspierał tę inicjatywę „na różnych szczeblach”.

Będzie płyta na temat strat wojennych?

Zapytany o to, czy powstanie cała płyta we współpracy PFN i De Press wiceszef MSZ powiedział, że „nie można tego wykluczyć”.

– Mamy dużo pomysłów, mamy bardzo kreatywny zespół, przed nami wielkie wyzwanie i dopiero się rozkręcamy – dodał.

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Na początku października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną ws. odszkodowań za szkody wyrządzone przez Niemcy w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945, w której Rzeczpospolita Polska domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

lena

Zobacz też: Paweł Deląg o reparacjach dla Polski

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk: temat polskich strat wojennych również w popkulturze. Powstał utwór „Straty Wojenne Polski” - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia