Wincenty Witos na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Legendarnego, chłopskiego premiera tłumy niosły na rękach w Wierzchosławicach

Paweł Chwał
Opracowanie:
Uroczystości z okazji XXV - lecia działalności politycznej Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Uroczystości z okazji XXV - lecia działalności politycznej Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Narodowe Archiwum Cyfrowe
W niedzielę (21 stycznia) minęła 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera RP, jednego z ojców polskiej niepodległości, a także legendarnego działacza ruchu ludowego. Na stronach Narodowego Archiwum Cyfrowego znajduje się wiele zdjęć tej wybitnej postaci – syna Ziemi Tarnowskiej. Wśród nich są również fotografie Witosa w jego rodzinnych Wierzchosławicach.

Szlak Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Wierzchosławice to nie tylko rodzinna miejscowość Wincentego Witosa, ale również miejsce, w którym znajduje się mnóstwo pamiątek po tym wybitnym mężu stanu. Od niedawna łączy je specjalnie wytyczony szlak historyczny , który nosi nazwę: „Śladami Wincentego Witosa - Ojca Polskiej Niepodległości z Wierzchosławic”.

Ideą, która przyświecała jego inicjatorom, czyli Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Gminnemu Centrum Kultury, było przybliżanie wszystkim zainteresowanym historii gminy i postaci jej najsłynniejszego mieszkańca, poprzez ukazanie miejsc z nim związanych.

Na szlaku znajdują się następujące punkty:

  • Stary Dom Witosa,
  • Zagroda Wincentego Witosa,
  • Młyn,
  • Dom Ludowy,
  • Kaplica cmentarna,
  • Uniwersytet Ludowy (obecnie Centrum Kultury Wsi Polskiej).

Wszystkie miejsca na szlaku zostały oznakowane jednolitymi tablicami uzupełnionymi zarówno o archiwalne fotografie.

Zdjęcia z archiwum NAC

Na stronach NAC znajduje się dużo zdjęć Wincentego Witosa, m.in. dokumentujących jego działalność jako premiera rządu RP. Są też fotografie z procesu brzeskiego. Szczególne znaczenia naszego regionu mają zdjęcia, które zostały wykonane w Wierzchosławicach, między innymi w 1933 roku, kiedy to obchodzono uroczyście 25-lecie działalności politycznej Wincentego Witosa. W wydarzeniu uczestniczyły prawdziwe tłumy, było mnóstwo pocztów sztandarowych i delegacji, a uczestnicy uroczystości nieśli nawet Witosa na rękach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia