"Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska"
Na wydarzeniu obecni byli m. in. posłowie na Sejm RP Magdalena Sroka i Marek Biernacki oraz młodzież z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego "Lingwista". Wystawę odsłaniały władze Instytutu Pamięci Narodowej: Mateusz Kotecki, dyrektor Biura Kadr IPN, Magdalena Hajduk, dyrektor Biura Nowych Technologii IPN.
- Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska – te słowa Wincentego Witosa najdobitniej wskazują azymut działań jednego z ojców naszej niepodległości - mówił Mateusz Kotecki, dyrektor Biura Kadr IPN. - Wincenty Witos był człowiekiem, który cały swój dorobek życiowy zawdzięczał ciężkiej pracy. W pierwszym publicznym wystąpieniu zadeklarował jedną rzecz – rzetelną pracę – i słowa dotrzymał. Stał się jednym z najaktywniejszych posłów ludowych – dodał historyk.
Ekspozycja będzie dostępna do 8 lutego 2024 roku.
Biograficzna wystawa elementarna o Wincentym Witosie została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie. Prezentuje postać wybitnego polityka, który urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, już w dzieciństwie nauczył się ciężkiej pracy i konsekwencji w realizacji celów. Od młodości angażował się też w działalność społeczną, stopniowo poszerzając jej horyzonty.
Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, został posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu. Swoją pozycję wykorzystywał do działań zmierzających do odzyskania niepodległości, a w odrodzonej Polsce trzykrotnie obejmował urząd premiera. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich polityków, nigdy nie oderwał się od chłopskich korzeni i stał się niekwestionowanym autorytetem ruchu ludowego, również dla kolejnych pokoleń.
CZYTAJ TAKŻE:Poseł Kacper Płażyński przeprowadził kontrolę poselską w Urzędzie Wojewódzkim. "To było zadanie z góry"
2024 jest Rokiem Wincentego Witosa
Wincenty Witos pochodził z ubogiej rodziny z Wierzchosławic, do wszystkiego doszedł własną pracą. Szybko dostrzeżono w nim „polityczny talent”. Trzykrotnie był premierem RP, stał się postacią niezwykl...
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!