W 2018 roku, przy okazji 100 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego powstał internetowy spis uczestników powstania wielkopolskiego. Jego autorami są członkowie Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo". W spisie znalazło się ponad 80 tys. nazwisk.
Kilka lat temu pojawił się pomysł na rozszerzenie tego projektu. I tak pojawił się pomysł na wydrukowanie "Złotej Księgi uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919".
- Zakładamy, że w publikacji znajdzie się w sumie 70-80 tys. nazwisk. Cały czas trwa weryfikacja osób, które znajdują się w internetowym zestawieniu; niektóre nazwiska się powtarzały, dodajemy nowe osoby. Każdemu z powstańców opracowujemy krótki biogram, obejmujący datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, datę zgonu, miejsce pochówku oraz informację o udziale w powstaniu - powiedział PAP prezes WTG "Gniazdo" Wojciech Jędraszewski.
Łącznie autorzy planują wydać 12 tomów. Premiera pierwszego tomu ma odbyć się jeszcze w tym miesiącu. Kolejne powstaną także w tym roku - drugi w wakacje i trzeci na koniec roku.
- Właściwie codziennie odbieramy korespondencję z uwagami bądź z prośbami o umieszczenie kolejnych nazwisk. Ukazuje się coraz więcej publikacji na temat powstania. Ludzie chcą, żeby oznaczać nagrobki ich przodków - że tam jest pochowany powstaniec - powiedział w rozmowie z PAP Jędraszewski.
Każdy z tomów ma zawierać spis osób w kolejności alfabetycznej. Znajdą się w nich biogramy uczestników powstania, jak również artykuły uznanych historyków. W pierwszym tomie pojawi się tekst autorstwa prof. Janusza Karwata.
- Na razie finansujemy to z własnych środków, liczymy na to, że sprzedaż pierwszego tomu pozwoli nam zebrać pieniądze na następny. Część nakładu przekażemy do powiatowych bibliotek publicznych, z terenów, gdzie odbywało się powstanie, publikacja trafi też do szkół mających za patrona powstańców wielkopolskich - powiedział PAP prezes Towarzystwa.
(PAP)
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com