Wyjątkowy album w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Dotyczy pogrzebu Józefa Piłsudskiego

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W zasobie Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach znajdziemy wiele interesujących materiałów archiwalnych. Wśród nich jest album fotograficzny zawierający zbiór zdjęć odnoszących się do uroczystości pogrzebowych Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczysty pogrzeb Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się w dniach 13–18 maja 1935 r. Ciało zmarłego przewieziono koleją z Warszawy do Krakowa, gdzie złożono je w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Ocenia się, że pogrzeb Piłsudskiego był prawdopodobnie największą tego typu uroczystością, jaka kiedykolwiek odbyła się w Polsce.

Autorką albumu jest Halina Wójcik. Starała się uchwycić za pośrednictwem wybranych fotografii klimat tamtych dni, wypełnionych smutkiem i zadumą Narodu, który z należnymi honorami żegnał swojego Naczelnego Wodza. Dopełnieniem całości są wiersze na cześć Marszałka autorstwa m.in.: Leopolda Staffa, Antoniego Słonimskiego, Juliana Tuwima czy Kazimiery Iłłakowiczówny. Materiały stanowią cenne źródło dokumentujące wydarzenie historyczne, jakim niewątpliwie była ostatnia droga Józefa Piłsudskiego, jednego z Ojców Niepodległości. Album trafił do Archiwum Delegatury IPN w Kielcach jako dar prywatny Edwarda Wójcika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyjątkowy album w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Dotyczy pogrzebu Józefa Piłsudskiego - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia