Z Bugu wyłowiono średniowieczny topór. Jak został odszukany?

Anna Paszkowska
Średniowieczny topór bojowy.
Średniowieczny topór bojowy. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Członkowie Stowarzyszenia „GROSSUS” z Hrubieszowa za pomocą magnesu neodymowego wyłowili żelazny topór bojowy z okresu wczesnego średniowiecza.

Kilka dni temu do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zamościu trafił żelazny topór bojowy, który jest datowany na X-XIII wiek. W marcu Członkowie Stowarzyszenia „GROSSUS” z Hrubieszowa skorzystali ze sprzyjających warunków atmosferycznych i przeszukali dno rzeki Bug. Poszukiwania opłaciły się, ponieważ z koryta rzeki na odcinku gminy Horodło wyłowili za pomocą magnesu neodymowego niezwykłe znalezisko.

- Działania te prowadzone były poza obszarami zarejestrowanych i znanych stanowisk archeologicznych oraz poza strefą ochrony obiektów wpisanych do rejestru zabytków woj. lubelskiego - poinformował w komunikacie na portalu społecznościowym Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wyłowiony topór jest duży i masywny, a jego stan jest dobry. Wymiary znaleziska, które pochodzi z epoki średniowiecza to: 26,5 cm długości, średnica otworu wynosi 3,5 cm, a łukowate ostrze mierzy 10 cm. Topór ma trafić do jednego z muzeów.

Poszukiwania prowadzone były przy udziale funkcjonariuszy Straży Granicznej z Horodła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia