Zespół archeologów pod kierownictwem mgr. S. Ziółkowskiego z ramienia pracowni prowadzonej przez W. Piszczałowskiego i Z. Lissaka dokonał niesamowitego odkrycia w gminie Kobierzyce. Znaleziono liczne pochówki ze szczątkami i wyposażeniem:
- przystawkami,
- zapinkami,
- zausznicami,
- nożykami i przęślikami.
Odkrycia pochodzą z dwóch cmentarzysk. Pierwsze z nich to najprawdopodobniej pozostałości po starożytnej ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich (II w n.e.). Drugie zaś zostało zostało założone na początku średniowiecza.
- Pozyskane w trakcie eksploracji zabytki archeologiczne zostaną poddane wstępnej konserwacji oraz naukowemu opracowaniu, co pozwoli na uchwycenie jak najszerszego kontekstu kulturowego odkrycia. Docelowo zabytki przekazane zostaną do jednostki muzealnej, gdzie przeprowadzona zostanie ich specjalistyczna konserwacja i docelowo – ekspozycja. Wydobyty materiał kostny posłuży do szerszych analiz antropologicznych oraz badań DNA - informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Jak informuje Konserwator, teren wykopalisk musi być stale i intensywnie monitorowany ze względu na próby kradzieży znaleziska. Przypominamy, że na terenie stanowiska archeologicznego mogą działać jedynie ci, którzy dostali pozwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pozostałe osoby będą karane.