Złota Armada, skarby i swojskie opłotki. Niezwykłe znalezisko w gminie Hrubieszów

Bogdan Nowak
Moneta znaleziona w Gminie Hrubieszów
Moneta znaleziona w Gminie Hrubieszów Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
„Skarb Piratów pod Hrubieszowem”. Taka informacja na stronie facebookowej Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zelektryzowała nie tylko miłośników historii z Zamojszczyzny. Chodziło o srebrną, XVI lub XVII wieczną monetę wybitą na terenie… Meksyku. Została znaleziona w okolicach Czerniczyna (gm. Hrubieszów). Jak tam trafiła? Dokładnie nie wiadomo.

Moneta została odkryta kilka dni temu przez pana Tomasza. W jakich okolicznościach? Mężczyzna wędrował wówczas na polach Czerniczyna z wykrywaczem metali. To co znalazł, bardzo go zaciekawiało. Moneta jest nietypowa. Została wykonana ze srebra, pokryła ją lekko patyna i ma nieregularny kształt. Jej średnica wynosi ok. 3,5 cm, a grubość: od 1 do 3 mm.

Znalazca zawiadomił o swoim odkryciu zamojską Delegaturę WUOZ. Nie tylko. Konsultował także znalezisko z pracownikami Muzeum w Hrubieszowie. Efekt? Domysły były wręcz sensacyjne.

Patagony w depozytach

„Początkowo sądziliśmy, że jest to piracka moneta z rejonu Morza Karaibskiego, wybita przez Anglików na Antylach za panowania królowej Elżbiety I, ze srebra zdobytego przez korsarza kapitana Francisa Drake, pod koniec XVI w. na hiszpańskiej „Złotej Armadzie” – czytamy na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Przypomniano tam także, iż Hiszpanie w tym okresie intensywnie eksploatowali złoża srebra na terenie dzisiejszego Meksyku oraz Boliwii i Peru, a następnie transportowali ten kruszec do Europy. Dokładnej analizy znaleziska dokonał jednak dr Jacek Feduszka, z Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Jak czytamy na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, stwierdził on, iż jest to moneta hiszpańska, którą wybito w Meksyku. Stało się to być może jeszcze pod koniec XVI lub w pierwszej połowie wieku XVII.

Jak się okazuje takie znaleziska na Zamojszczyźnie zdarzały się wcześniej. Hiszpańskie monety z tego okresu były znajdowane głównie w tzw. depozytach, które inaczej można po prostu nazwać skarbami. Jaki był ich rodowód?

- W momencie jakiegoś zagrożenia były one ukrywane w różnych miejscach np. zakopywane w ziemi – tłumaczy dr Feduszka. - Robili to najczęściej właściciele tych depozytów. Byli to np. kupcy, którzy odwiedzali tereny dawnej Zamojszczyzny.

Stare monety hiszpańskie znajdowano już w takich depozytach m.in. w Potoczku czy Suchowoli na Zamojszczyżnie. Były to jednak najczęściej tzw. patagony: srebrne monety talarowe bite głównie w Niderlandach Hiszpańskich w XVII w. Co ciekawe, w zbiorach Muzeum Zamojskiego w Zamościu znajduje się jednak hiszpańska moneta bardzo podoba do tej znalezionej ostatnio w Czerniczynie.

- Jest ona w lepszym stanie od tej, którą znaleziono ostatnio – zapewnia dr Jacek Feduszka.

Gmina jakich mało

Trudno to wszystko przecenić. - Tego typu znaleziska są cenne z wielu względów – podkreśla Justyna Wojtiuk z Działu Historycznego Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. - Świadczą one także o bogatych dziejach naszych ziem.

W gminie Hrubieszów rzeczywiście nie brakuje ciekawych, historycznych miejsc. Warto się tam wybrać na wycieczkę. W Gródku Nadbużnym nadal można np. oglądać pozostałości bardzo starego grodu zwane "Zamczyskiem" lub "Horodyskiem". To jedno z najciekawszych i najbardziej widowiskowych stanowisk archeologicznych w Polsce! Słynne jest także dawne cmentarzysko Gotów w Masłomęczu. Nie tylko.

Nad Bugiem we wsi Ślipcze stoi np. tajemniczy kurhan zwany przez miejscowych... "mogiłą Chrobrego". W Moroczynie warto zobaczyć natomiast ruiny pałacu oraz pozostałości parku dworskiego z XIX w, w Mienianach – charakterystyczną, murowaną kaplicę grobową z XIX w., a np. w Moroczynie – starą kapliczkę św. Jana Nepomucena z XVIII w.

W tych miejscach ciekawych znalezisk nigdy nie brakowało. Nic dziwnego, że wśród nich mogą się także pojawić dawne, hiszpańskie monety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia