30 tysięcy euro za miecz Zygmunta III Wazy. Biała broń króla na niemieckiej aukcji. Skąd się tam wzięła?

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
W katalogu domu aukcyjnego oprócz miecza znajdują się inne bardzo ciekawe przedmioty pochodzące z Polski
W katalogu domu aukcyjnego oprócz miecza znajdują się inne bardzo ciekawe przedmioty pochodzące z Polski Fot: the-saleroom.com
Jeden z niemieckich domów aukcyjnych oferuje na sprzedaż miecz króla Polski Zygmunta III Wazy. O ile miecz jest oryginałem, tak jak przekonuje jego sprzedawca, to jest to następny przykład handlu dobrami kultury skradzionymi w Polsce podczas II wojny światowej.

Ostatnimi czasy coraz częściej dochodzi do takiego typu zajść. Artefakty, które zostały skradzione Polsce przez okupantów, co jakiś czas pojawiają się na aukcjach w zachodnich domach aukcyjnych.

Miecz króla na aukcji

Należy wspomnieć o raporcie, który w 1945 roku opublikował rząd w Londynie. Dotyczył on skradzionych w Polsce dzieł sztuki. Według autorów raportu Niemcy i Rosjanie podczas II wojny światowej dokonali rabunków unikatowych dóbr kultury o wartości około 30 mld dolarów.

Carsten Zeige, dom aukcyjny w Niemczech, zaplanował przeprowadzić licytację miecza, który prawdopodobnie należał do Zygmunta III Wazy i pochodził z przedwojennych polskich zbiorów. Długość miecza jest równa 97,5 cm, ostrze mierzy 83,5 cm, szerokość ostrza wynosi 3,3 cm, szerokość jelca 16,3 cm.

Sprzedawca nie poinformował w jakiś sposób miecz znalazł się w jego posiadaniu. Cena wywoławcza to 30 tys. euro.

Niedawno inny berliński dom aukcyjny (Grisebach) sprzedał obraz, który został skradziony w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie. Była to akwarela Kandinskiego „Kompozycja”, została sprzedana za 310 tys. euro.

Opis przedmiotu na aukcji

Oto opis, jaki widnieje na stronie aukcji:

Miecz, z datą „1592”. Prawdopodobnie z posiadania króla Zygmunta III Wazy 1587 – 1632, 1592 – 1599 Dziedziczny król Szwecji. Stalowy, czerniony hilt, inkrustowany złotem i srebrem w reliefie. Długość: 97,5 cm, długość ostrza: 83,5 cm, szerokość ostrza: 3,3 cm, szerokość osłony: 16,3 cm. Kwadratowe stalowe ostrze z pustymi szlifami na wszystkich sekcjach. Ostrze z wytrawionymi zdobieniami po obu stronach. Strona trzecia: jeździec w pozycji półleżącej, trzymający laskę dowódczą, stojący lew z profilu w lewo (część herbu Wazów), portret piersiowy z profilu w lewo pełnobrodego Osmanna z wysokim turbanem (sułtan Murad III 1574 – 1595), polski orzeł w wysokim owalu w obramowaniu z koroną. Strona krzyżowa: jeździec z mieczem prawie z profilu w lewo, popiersie profilowe mężczyzny z wieńcem laurowym we włosach w prawo, w koronie wysoki owal na podstawie, skrzydła orła trzymające dwuczęściową wstęgę z napisem „vaincre ou/ mourir 1592” („zwycięstwo lub śmierć 1592”) z koroną.

Zapytaliśmy dom aukcyjny, skąd mają ten miecz?

Portal i.pl zadał kilka pytań firmie oferującej sprzedaż. Zapytaliśmy: czy to autentyk, skąd mają miecz, czy proponowali Polsce jego zakup, czy już się ktoś zgłaszał z polskiej strony? Czekamy na odpowiedź.

Zygmunt III Waza - stoi na placu Zamkowym

Przypomnijmy, że kolumna Zygmunta III Wazy, pomnik króla Zygmunta III Wazy, znajduje się na placu Zamkowym w Warszawie. Monument został wzniesiony w latach 1643–1644.

Źródło: historykon.pl

od 16 lat

Ted

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 30 tysięcy euro za miecz Zygmunta III Wazy. Biała broń króla na niemieckiej aukcji. Skąd się tam wzięła? - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia