42 lata temu wprowadzono stan wojenny. Tak wyglądał wówczas Wrocław i Dolny Śląsk

JE
Wrocław w okresie stanu wojennego
Wrocław w okresie stanu wojennego Archiwum Gazety Wrocławskiej
42 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na ulice wyprowadzono wojsko. Rozpoczęły się masowe aresztowania działaczy Solidarności, a oddziały ZOMO pacyfikowały strajki w zakładach pracy. Prezentujemy kilka archiwalnych zdjęć grudniowych wydarzeń we Wrocławiu, a także wybrane fotografie wykonane przez naszych fotoreporterów w całym 1981 i 1982 roku. Zobaczcie jak wówczas wyglądało życie i codzienność we Wrocławiu.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i masowych aresztowaniach opozycjoniści otrząsnęli się z szoku bardzo szybko. Cały 1982 rok to czas manifestacji organizowanych w wielu polskich miastach. W samym Wrocławiu największe manifestacje zorganizowano w czerwcu oraz 31 sierpnia 1982 roku.

Wrocławska manifestacja z 31 sierpnia 1982 r. była największą taką akcją w Polsce w okresie od wprowadzenia stanu wojennego. To co wyróżniało ją dodatkowo, to determinacja uczestników, którzy sami atakowali oddziały ZOMO, zmuszając je kilkakrotnie do ustępstw, a niekiedy do panicznej ucieczki przed nacierającym tłumem.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny

Jak napisano w podjętej wówczas uchwale, Rada Państwa wprowadziła go „kierując się potrzebą zapewnienia wzmożonej ochrony podstawowych interesów państwa i obywateli, w celu stworzenia warunków skutecznej ochrony spokoju, ładu i porządku publicznego oraz przywrócenia naruszonej dyscypliny społecznej, a także mając na względzie zabezpieczenie możliwości sprawnego funkcjonowania władzy i administracji państwowej oraz gospodarki narodowej”. W istocie chodziło o siłowe zdławienie niezależnego ruchu społecznego, który powstał w sierpniu 1980 r., a następnie pod postacią Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przyciągał coraz szersze kręgi społeczeństwa oczekujące zmian w sposobie sprawowania władzy oraz w stosunku rządzących do obywateli.

Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego władze wydały szereg rozporządzeń i zarządzeń ograniczających na czas jego trwania prawa i wolności obywatelskie. Jedną z ważniejszych decyzji było zawieszenie działalności wszystkich związków zawodowych i central związkowych – co było wprost uderzeniem w „Solidarność”. W trakcie całego stanu wojennego internowano ok. 10 tys. osób.

Stan wojenny zawieszono z końcem 1982 r., a formalnie zniesiony został 22 lipca 1983 r. Wyrok sądu stwierdzający, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza i skazujący część jej członków, zapadł w 2012 r.

ZOBACZ WROCŁAWSKĄ MANIFESTACJĘ 1982 NA UNIKALNYCH ZDJĘCIACH

Wrocław w okresie stanu wojennego

42 lata temu wprowadzono stan wojenny. Tak wyglądał wówczas ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 42 lata temu wprowadzono stan wojenny. Tak wyglądał wówczas Wrocław i Dolny Śląsk - Gazeta Wrocławska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia