79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Jubileuszowa odsłona akcji "Żonkile", w południe zawyją syreny alarmowe

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Od 2012 roku prowadzona jest akcja "Żonkile", organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Od 2012 roku prowadzona jest akcja "Żonkile", organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Fot. Piotr Smolinski
79 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, podjętej w ramach realizowanego przez nich planu zagłady europejskich Żydów.

W rocznicę wybuchu zrywu Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje corocznie akcję edukacyjno-społeczną "Żonkile". Tegoroczna, jubileuszowa, bo dziesiąta, odsłona akcji odbędzie się zarówno w Internecie, jak i w terenie. Tematem przewodnim jest w tym roku miłość. Organizatorzy chcą w ten sposób zamanifestować swój sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie.

"Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych" - napisano na stronie Muzeum Polin.

Syreny alarmowe upamiętnią rocznicę powstania w getcie

79. rocznica powstania w getcie warszawskim zostanie upamiętniona także przez uruchomienie we wtorek w południe syren wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Taką decyzję podjął wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Sygnał zostanie uruchomiony w Warszawie i potrwa minutę - będzie to sygnał ciągły. Jednocześnie będzie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie miasta stołecznego Warszawy. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności.

Kiedy 19 kwietnia 1943 roku niemieckie oddziały wkroczyły na teren dzielnicy żydowskiej, aby przeprowadzić jej ostateczną likwidację, nieoczekiwanie trafiły na zbrojny opór zorganizowany przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Nierówna i mordercza walka trwała cztery tygodnie, do 16 maja. Stanęło do niej - według różnych szacunków - od 700 do 2 tysięcy żydowskich bojowników wspieranych przez mieszkańców stolicy. Walczyli przeciwko dwóm tysiącom dobrze uzbrojonych niemieckich żołnierzy.

Akcją całkowitego zniszczenia getta warszawskiego dowodził generał SS Juergen Stroop. Nakazał podpalanie wszystkich schronów, bunkrów i kryjówek. Zbrojny zryw mieszkańców getta rozpoczął się, gdy znajdowało się w nim - według raportu Stroopa - około 56 tysięcy Żydów. Około 6 tysięcy zginęło w walce i na skutek pożarów. Kolejne 7 tysięcy zostało zamordowanych przez Niemców na terenie getta w egzekucjach, tyle samo wysłano do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Pozostałą grupę około 36 tysięcy Żydów wywieziono do Auschwitz-Birkenau, Majdanka oraz innych niemieckich obozów zagłady.

Źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Jubileuszowa odsłona akcji "Żonkile", w południe zawyją syreny alarmowe - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia