As radzieckiego lotnictwa ucieka z obozu

Redakcja
Produkcja bombowca Heinkel He 111
Produkcja bombowca Heinkel He 111 Wikimedia Commons/Hubmann Hanns [1]
8 lutego 1945 roku Michaił Diewiatajew uprowadził bombowiec Heinkel He 111.

Michaił Pietrowicz Diewiatajew urodził się w lipcu 1917 roku w Torbiejewie, w obwodzie kijowskim, 400 km na północ od Kazania.

Wychowywał się w chłopskiej rodzinie wielodzietnej, miał dwanaścioro rodzeństwa. W 1938 roku ukończył szkolenie kapitana. W tym samym roku wstąpił do wojska i rozpoczął naukę pilotowania.

Dwa dni po ataku Niemiec na ZSSR Diewiatajew zestrzelił pierwszy samolot. W krótkim czasie rozgromił kolejne dziewięć. Niektóre z jego misji były bardzo ryzykowne. 13 lipca 1944 roku samolot Diewiatajewa został trafiony. Maszyna się zapaliła, a lotnik trafił do obozu jenieckiego Kleinkoenigsberg, następnie do Sachsenhausen. W obozie posługiwał się fałszywymi dokumentami ukraińskiego kryminalisty. Diewiatajew został przeniesiony później do obozu na wyspie Uznam.

Mistrzowski uciekinier

8 lutego 1945 roku Diewatajew razem z grupą 10 więźniów uciekł z niewoli. Lotnik uprowadził niemiecki samolot bombowy Heinkel He 111 z pasa startowego. Niemiecka obrona nie zdążyła go zestrzelić, dzięki czemu bombowiec wylądował niedaleko Stargardu Szczecińskiego.

Samolot, który został uprowadzony przez grupę więźniów to Heinkel He 111 - najbardziej charakterystyczna niemiecka maszyna bombowa. Prototyp został zaprojektowany przez braci Siegfrieda i Waltera Günter, a wykonany przez Ernsta Heinkela na początku lat 30. Maszyna okazała się najszybszą, jaka została wyprodukowana w Niemczech, zamontowane w samolocie silniki Daimler-Benz DB 600 umożliwiały osiągnięcie prędkości 360 km/h.

Samoloty Heinkel He brały udział w walkach na wszystkich frontach podczas II wojny światowej. Używano ich przede wszystkim jako bombowców, ale także transportu spadochroniarzy, holowania szybowców i przewożenia ładunków. Model Heinkel He 111 był niezwykle wytrzymały. Podczas bitwy o Anglię, bombowiec wrócił do bazy na jednym silniku z 279 postrzałami. Do dziś przetrwało jedynie kilka bombowców He 111.

Michaił Diewatajew, słynny uciekinier z obozu koncentracyjnego zmarł 24 lutego 2002 roku w Kazaniu. Miał 85 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia