Badacze wyruszają tropem księdza Władysława Siarkowskiego. Niezwykły projekt Muzeum Wsi Kieleckiej

Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
„Śladami księdza Władysława Siarkowskiego. Wybrane elementy kultury duchowej na Kielecczyźnie” - projekt pod taką nazwą będzie realizowany przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Da on odpowiedź na pytanie, jak wiele elementów tradycyjnej kultury duchowej zachowało się do dzisiaj w pamięci oraz świadomości mieszkańców. Efektem będzie strona internetowa, wystawa i informator.

Jak wiele elementów kultury duchowej zachowało się w pamięci mieszkańców? Niezwykły projekt Muzeum Wsi Kieleckiej

„Śladami księdza Władysława Siarkowskiego. Wybrane elementy kultury duchowej na Kielecczyźnie” – to kolejny projekt, który uzyskał dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

- Czeka nas ponowne ruszenie w teren i przebadanie obszarów, gdzie ksiądz Siarkowski już był i sprawdzał w jaki sposób pewne obrzędy, zwyczaje, tradycje funkcjonowały w połowie XIX wieku. Chcemy sprawdzić ile z tych elementów kultury duchowej pozostało do dzisiaj, a ile z nich przeszło swoistą ewolucję. Czy cokolwiek, o czym możemy poczytać w dziełach księdza Siarkowskiego, możemy zobaczyć obecnie w miejscowościach, do których Siarkowski jeździł, czyli między innymi w Korytnicy czy Kijach – mówi Łukasz Wołczyk, koordynator projektu z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.

Efektem unikatowego programu badawczego będą opublikowane na osobnej stronie internetowej fragmenty wywiadów z mieszkańcami, ale też wystawa planszowa, na której zamieszczony zostanie materiał fotograficzny oraz cytaty z wywiadów. Powstanie także informator.

- Zebrany materiał da odpowiedź na pytanie, jak wiele elementów tradycyjnej kultury duchowej zachowało się do dzisiaj w pamięci oraz świadomości mieszkańców wsi oraz pozwolą na dokonanie analizy porównawczej materiału historycznego ze współczesnym – zaznacza Łukasz Wołczyk

Pozyskana kwota dofinansowania to 22 tysiące złotych.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia