Wyjątkowe znalezisko w gdańskim Żurawiu odkryte podczas prac remontowych. Przedmiot pochodzi z XVII wieku!

Michał Karcz
Michał Karcz
W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku podpisano umowę z wykonawcą wystawy w Żurawiu. Podczas prac odnaleziono wyjątkowy kamień wodny z XVII wieku
W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku podpisano umowę z wykonawcą wystawy w Żurawiu. Podczas prac odnaleziono wyjątkowy kamień wodny z XVII wieku Jakub Steinborn
Wyjątkowe znalezisko w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. To kamień wodny, który pochodzi z XVII wieku! Eksponat został odkryty przypadkiem, podczas prac konserwatorskich. Narodowe Muzeum Morskie podpisało umowę z wykonawcą wystawy stałej w Żurawiu.

W gdańskim Żurawiu prowadzone są obecnie prace konserwatorskie. Związane są między innymi z powstającą tam wystawą stałą, która będzie poświęcona historii Gdańska. W czwartek 2 marca 2023 roku przedstawiciele Narodowego Muzeum Morskiego zorganizowali konferencję w Ośrodku Kultury Morskiej, podczas której podpisali umowę z firmą odpowiedzialną za zorganizowanie wystawy.

To było jednak tylko tło do pokazania wyjątkowego obiektu muzealnego, który wzbogaci gdańską kolekcję.

Kamień wodny z XVII wieku znaleziony w gdańskim Żurawiu

Ważnym elementem tego wydarzenia było zaprezentowanie specjalnego znaleziska. Podczas prac remontowych odnaleziono kamień wodny z XVII wieku.

Co istotne, z zebranych dotychczas informacji wynika, że taki artefakt może być jedynym w Polsce z tego okresu.

- Na kamieniu widnieje data 1651, co oznacza, że dotyczy on powodzi właśnie z tego roku. Z naszych dotychczasowych ustaleń wynika, że na ziemiach polskich nie ma innych wodowskazów z lat 1650-1651, zatem obiekt z Żurawia może być jedynym w Polsce kamieniem wysokiej wody z tego okresu – wyjaśnia Jadwiga Klim z Działu Historii Żeglugi Śródlądowej NMM.

Unikatowość gdańskiego wodowskazu sprawia, że jego wartość historyczna zdecydowanie wzrasta. Wprawdzie znane są kamienie wodne z terenu Żuław, jednak ich występowanie jest niezwykle rzadkie.

- Przed wojną w Polsce istniało, aż osiem takich znaków z różnych okresów, ale duża część w wyniku działań wojennych została zniszczona – mówił doc. dr inż. Andrzej Januszajtis

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firmy Deko-Bau (wykonawca inwestycji) pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego oraz doc. dr inż. Andrzej Januszajtis, znawca i propagator historii Gdańska.

Powstaje nowa wystawa w Żurawiu w Gdańsku

Znaleziony kamień wodny zostanie wkomponowany w przygotowywaną wystawę. Oprócz nowo znalezionego eksponatu zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć, jak wyglądał Gdańsk w XVII wieku.

Część merytoryczna została zaprojektowana w formie filmowej. A naszym przewodnikiem po wystawie będzie kupiec Hans Kross. Przedstawi historię gdańskiej stoczni, pokaże, jak wyglądał wówczas port oraz uzmysłowi, jak w tamtych czasach żyli zwykli gdańszczanie.

Nie zabraknie też nowoczesnych elementów jak panele dotykowe, hologramy czy elektroniczne diagramy.

- Różnorodność tematyczna i narracyjna dotychczasowych projektów firmy pozwala nam spoglądać z dużym optymizmem na wykonanie przyszłej wystawy stałej w Żurawiu – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM.

– Koncept ekspozycji, opracowany wcześniej przez Projekt 007, zakłada płynne współgranie tradycyjnych środków wyrazu z nowoczesnymi multimediami. – dodaje dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych. - Stawiamy przed wykonawcą duże wyzwanie, gdyż ekspozycja w Żurawiu, obok swojego bogactwa scenograficznego i treści, będzie musiała powstać w ściśle określonym czasie.

W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku podpisano umowę z wykonawcą wystawy w Żurawiu. Podczas prac odnaleziono wyjątkowy kamień wodny z XVII wieku
W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku podpisano umowę z wykonawcą wystawy w Żurawiu. Podczas prac odnaleziono wyjątkowy kamień wodny z XVII wieku Jakub Steinborn

Prace konserwatorskie mają zakończyć się wiosną 2024 roku, wtedy też gotowa będzie wystawa dla zwiedzających. Cała inwestycja kosztuje 18 milionów złotych, z czego 13 milionów pochodzi z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii (fundusze EOG), a ponad 2 miliony ze środków MKiDN. Pozostała kwota to wkład własny Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia