50,3 proc. ankietowanych wyborców - zdecydowanych, jak zagłosują w przyszłych wyborach - uważa, że Polska powinna zabiegać o wypłacenie przez Niemcy reparacji za straty wywołane zbrodniami niemieckimi w trakcie II wojny światowej - wynika z sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl.
W poniedziałek pracownia Estymator udostępniła PAP wyniki sondażu przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl.
W wynikach sondażu uwzględniono tylko osoby, które zadeklarowały, że będą głosować, i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Według Estymatora szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 54 proc.
Respondentom zdecydowanym, jak zagłosują, zadano pytania dotyczące strat wojennych spowodowanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
Na pytanie, czy Polska powinna zabiegać o wypłacanie reparacji przez Niemcy za straty, wywołane zbrodniami niemieckimi w trakcie II wojny światowej, „zdecydowanie tak” i „raczej tak” odpowiedziało 50,3 proc. pytanych. „Zdecydowanie nie” powinna i „raczej nie” powinna - uznało 43,1 proc. Odpowiedź „nie wiem” lub „trudno powiedzieć” wybrało 6,6 proc. ankietowanych.
Zapytano też o to, w których instytucjach rząd powinien zabiegać o wypłacenie zadośćuczynienia ze strony Niemiec za straty wojenne. Respondenci mieli możliwość wskazania dwóch odpowiedzi. Arbitraż i sądy międzynarodowe wskazało 37,3 proc. pytanych, Unię Europejską - 21,6 proc., Radę Europy - 14,1 proc., sądy niemieckie - 10,9 proc., sądy polskie - 10,2 proc. Inne instytucje wybrało 2,7 proc. Nie miało zdania lub stwierdziło, że trudno powiedzieć - 28,4 proc. ankietowanych.
Estymator spytał też o potrzebę przygotowania raportu specjalnego w sprawie strat wojennych Polski wynikających z niemieckiej agresji w trakcie II wojny światowej, którego prezentacja ma odbyć się 1 września. Jako „zdecydowanie” potrzebny lub „raczej” potrzebny uznało go 56,5 proc. ankietowanych, zdecydowanie nie potrzebny i raczej nie potrzebny - 36,6 proc. Odpowiedź „nie wiem” lub „trudno powiedzieć” wybrało 6,9 proc. osób biorących udział w sondażu.
Badanie przeprowadzono 11-12 sierpnia 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1 037 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.
źródła: wpolityce.pl, pap, dorzeczy.pl