Droga do sprawiedliwości - czy Polska otrzyma reparacje wojenne od Niemiec? W historycznej sali BHP w Gdańsku odbyła się debata

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
Od wielu lat w Polsce trwają rozmowy i dyskusje na temat reparacji i odszkodowań wojennych od Niemiec. Temat budzi wiele emocji. Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zorganizował debatę pn. Droga do sprawiedliwości - czy Polska otrzyma reparacje wojenne od Niemiec?

Reparacje wojenne, o jakiej kwocie mówimy?

Według danych zawartych w "Raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej" kwota strat wynosi 6 bilionów 220 miliardów i 609 milionów złotych.

Co sądzą o tym Polacy?

Według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadzonego w 2022 roku Polacy mówili następująco:

  • 57 proc. badanych uważa, że Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec;
  • 33 proc. badanych uważa, że Polska nie powinna tego robić;
  • 10 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Organizatorem debaty był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku i Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie.

W debacie udział wzięli:

  • prof. dr hab. Mirosław Kłusek - Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, pracownik Katedry Historii Ekonomii Instytutu Ekonomicznego Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Autor dwóch rozdziałów oraz współautor trzech rozdziałów publikacji pt. „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945"
  • dr Paweł Pońsko – doktor w Zakładzie Ekonomii Matematycznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ekspert raportu o polskich stratach wojennych ds. waloryzacji PKB. Prowadzi zajęcia m. in. z zakresu ekonomii behawioralnej, matematyki, mikroekonomii i teorii gier. Podczas jednego z posiedzeń komisji parlamentarnej dot. reparacji przedstawiał referat dot. kosztów ekonomicznych okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
  • dr Tomasz Luterek – prawnik, rzeczoznawca majątkowy, politolog, który łączy praktykę zawodową z działalnością naukową. Ekspert w dziedzinie reprywatyzacji. Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Biegły sądowy w zakresie wycen retrospektywnych i reprywatyzacyjnych. Wiceprezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych w Warszawie.
  • prof. nzw. dr hab. inż. Mieczysław Prystupa – ekspert wyceny nieruchomości, wykładowca Politechniki Warszawskiej. Przewodniczący Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych, którego celem jest dążenie do profesjonalnej obsługi rynku nieruchomości, doskonalenie zawodowe członków, wyrażanie ich dążeń i interesów, czuwanie nad nienagannym poziomem etycznym, krzewienie solidarności zawodowej oraz reprezentowanie potrzeb środowiska wobec władz państwowych, samorządowych, gospodarczych
  • Dyrektor Instytutu Strat Wojennych prof. Konrad Wnęk
  • Kacper Płażyński, poseł na Sejm RP

Przed debatą wyemitowany został film pt. "Dobrzy Niemcy - zbiorowa amnezja naszych czasów", który opowiada o wzbogacaniu się niemieckich firm podczas II wojny światowej. Te firmy to m.in. o Mercedes, BMW, Bayer czy Dr Oetker. Zobaczcie sami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Droga do sprawiedliwości - czy Polska otrzyma reparacje wojenne od Niemiec? W historycznej sali BHP w Gdańsku odbyła się debata - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia