Ogólnopolska konferencja naukowa w Muzeum II Wojny Światowej. Historia i upamiętnianie II wojny światowej na Pomorzu Gdańskim 1939–1945

OPRAC.: DN
Ogólnopolska konferencja naukowa o Pomorzu w latach 1939-1945 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku!
Ogólnopolska konferencja naukowa o Pomorzu w latach 1939-1945 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku! Jakub Steinborn
Konferencja odbyła się w ramach cyklu „Pomorze Gdańskie pod okupacją 1939‒1945”. Celem konferencji było przedstawienie zagadnień związanych z powojennym upamiętnieniem okupacji niemieckiej na Pomorzu Gdańskim.

Eksperci rozmawiali w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wśród panelistów znaleźli się: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski, prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski, dr hab. Magdalena Howorus-Czajka, dr hab. Piotr Semków, prof. AMW, dr Tomasz Ceran, dr Justyna Staszewska, dr Marcin Owsiński, dr Mateusz Kubicki, dr Daniel Czerwiński, dr Tomasz Gliniecki i dr Michał Hinc.

  • Zakończenie krwawej i brzemiennej w skutki okupacji niemieckiej Pomorza Gdańskiego zapoczątkowało skomplikowany i pełen zwrotów proces definiowania, konstrukcji oraz utrwalania historycznej, społecznej i politycznej pamięci o tych wydarzeniach. W wielu miejscowościach Pomorza i środowiskach społecznych tworzyły się inicjatywy lokalne zmierzające do oddania czci ofiarom wojny, zaznaczenia miejsc ważnych wydarzeń, tworzenia tradycji nowych świąt i powoływania specjalnych instytucji. Ważnym i bardzo zmiennym w czasie był też stały element odgórnego wpływu struktur państwowych i partyjnych na przebieg procesu upamiętniania. Przejawem tego złożonego procesu jest do dziś uzupełniana mapa pomorskich upamiętnień w terenie, wiele spektakularnych pomników, nowe i trwałe instytucje pamięci, czy różnorodny i zmienny w czasie odbiór społeczny elementów całego procesu „pomorskiego pamiętania” - informują organizatorzy.

Eksperci próbowali odpowiadać na pytania: Czy istnieje coś takiego jak specyfika „pomorskiego” pamiętania o wojnie i okupacji niemieckiej? Czy lokalny przekaz pamięci był i jest komunikatywny z innymi regionami kraju? Jaka jest statystyka tego ile i co upamiętniano? Kto był i jest obecnie liderem pomorskiej polityki pamięci? To tylko kilka zagadnień, jakie proponujemy jako punkt wyjścia do wielu dalszych dyskusji i prezentacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia