O okrucieństwie i zbrodniach okupantów. Nowa publikacja IPN pt. "Czas bestii"

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
O okrucieństwie i zbrodniach okupantów. Nowa publikacja IPN pt. "Czas bestii"
O okrucieństwie i zbrodniach okupantów. Nowa publikacja IPN pt. "Czas bestii" Przemyslaw Swiderski/Polska Press
"Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce 1939-1945" - album autorstwa dr Adama Pleskaczyńskiego - traktuje o zbrodniach dokonanych na polskich ziemiach przez okupantów. Sam autor omówił swoje dzieło w Muzeum II Wojny Światowej w rozmowie z dyrektorem i wicedyrektorem placówki - doktorem hab. Grzegorzem Berendtem oraz doktorem Markiem Szymaniakiem.

Nowa publikacja IPN opowiada o okrucieństwach okupantów

"Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce 1939-1945" to dzieło ikonograficzne, a do jego stworzenia Adam Pleskaczyński musiał przejrzeć kilkadziesiąt tysięcy zdjęć z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych źródeł. Album zawiera ponad tysiąc archiwalnych fotografii, które często przedstawiają najbardziej brutalną część wojny i zbrodnie popełnione przez okupantów na ziemiach polskich.

ZOBACZ TAKŻE: Wystawa IPN poświęcona Lechowi Bądkowskiemu stanęła na Placu Solidarności. - „Patriota i bohater, człowiek który łączy”

- Tę przerażającą i okrutną okupację niemiecką i sowiecką w czasie II wojny światowej amerykański historyk nazwał "zapomnianym holokaustem". To przerażające zjawisko można opisać i pokazać na wiele sposobów. I choć statystyka jest najbardziej bezdusznym z nich, to jeśli uświadomimy sobie po raz kolejny wszyscy, że w czasie II wojny światowej zginął co piąty obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, a Polska po roku 1945 miała tylko 30 tys. osób z wyższym wykształceniem i 100 tys. osób ze średnim wykształceniem, jeśli uświadomimy sobie po raz kolejny, że zginął co piąty ksiądz katolicki i co piętnasty nauczyciel, to nawet w tym bezdusznym statystycznym ujęciu przekonamy się jak straszna była dla Polaków okupacja niemiecka i sowiecka - podkreślał w trakcie spotkania prezes IPN dr Karol Nawrocki.

"Czas bestii" to pozycja trudna, ale ważna

W publikacji znajdziemy zdjęcia z eksterminacji polskiej inteligencji, masowe egzekucje, aresztowania, pacyfikacje polskich wsi i przeprowadzaną zagładę ludności żydowskiej. Sam autor na spotkaniu wskazywał, że to książka dla osób o mocnych nerwach, ale traktuje o rzeczach ważnych i przypomina o niesprawiedliwościach i okrucieństwie, o jakim zapomnieć Polakom nie wolno.

- Przy tym wszystkim, co już znamy, udało się wyselekcjonować z materiału rzeczy, jakie nie były jeszcze pokazane nigdy albo fotografie zapomniane - mówił dr hab. Grzegorz Berendt, będący także recenzentem publikacji. - Oglądając ten materiał zobaczycie państwo, że do pewnego momentu autorami aktów zbrodni są sprawcy, a od pewnego momentu ofiary, czyniąc to z ukrycia, czy też rodacy ofiar w momencie, gdy dokumentacja była możliwa - opowiadał o zgromadzonych w albumie zdjęciach.

ZOBACZ TAKŻE: Dwie rocznice Sierpnia ’80. W Gdańsku równoległe, starannie się omijające, obchody organizują Solidarność i miasto

Dr Adam Pleskaczyński jest znany z wcześniejszych swoich publikacji, które poruszały tematy historii Poznania, wielkopolski oraz powstania wielkopolskiego. W jego dorobku znajdziemy takie tytuły jak "Wartheland. Dzieje zbrodni" czy też "Oddziały Wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej". Tym razem autor podjął się o wiele szerszego tematu i, jak przekonywał na spotkaniu, było to spore wyzwanie.

- To była najtrudniejsza książka, którą napisałem w życiu. Nie ze względu na pisanie, bo jej się nie pisze. Problem był tej natury, że należało przemyśleć, co powinno sie tutaj znaleźć przy ogromie zbrodni i informacji, jakie powinny być zawarte. To była rzecz fundamentalna. Powstało bardzo dużo książek na temat okupacji niemieckiej czy sowieckiej, tysiące artykułów naukowych i opracowań. Natomiast dziwiłem się, że tyle lat po wojnie nie powstała jedna, obszerna publikacja, przedstawiająca ogrom tej zbrodni w formie ikonograficznej - mówił dr Pleskaczyński.

od 7 lat
Wideo

Politycy wspominają swoje mamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: O okrucieństwie i zbrodniach okupantów. Nowa publikacja IPN pt. "Czas bestii" - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia