Tak wyglądały Gliwice po II wojnie światowej. Urząd Miasta, port i naukowcy z Politechniki Śląskiej. Zobaczcie unikatowe zdjęcia

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Gliwice po II wojnie światowej. Jak wyglądały? Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia!
Gliwice po II wojnie światowej. Jak wyglądały? Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia! fotopolska.eu
Gliwice to jedno ze sztampowych miast województwa śląskiego. Można tu poczuć industrialnego i przemysłowego ducha, zobaczyć piękne parki, odwiedzić tropiki Palmiarni, a także przyjrzeć się zachwycającej, pełnej historii, architekturze. Choć dewiza miasta brzmi "Gliwice. Przyszłość jest tu", dziś zapraszamy Was, Czytelnicy, do podróży w przeszłość. Zobaczcie, jak wyglądały Gliwice po zakończeniu II wojny światowej, w latach 1945-1950.

Gliwice na chwilę przed końcem II wojny światowej. Co działo się z miastem w 1945 roku?

Po zdobyciu Gliwic przez Armię Czerwoną w nocy z 23 na 24 stycznia 1945 roku, miasto stało się areną brutalnych represji. Gliwice były pierwszym dużym miastem na niemieckim Górnym Śląsku, które wpadło pod kontrolę sowiecką.

W wyniku zajęcia miasta żołnierze Armii Czerwonej dokonali szeregu zniszczeń i aktów przemocy.

Podczas pierwszych tygodni sowieckiej okupacji żołnierze Czerwonej Armii spalili dwa największe kina, teatr miejski, hotel Haus Obesrchlesien (dzisiejszy gmach Urzędu Miasta), kaplicę św. Małgorzaty, katolicki sierociniec, a także dokonali dewastacji palmiarni, podpalenia na rynku i innych aktów wandalizmu.

Niemniej jednak, najbardziej tragicznym aspektem były represje wymierzone w ludność cywilną.

Tak wyglądały Gliwice po II wojnie światowej. Miasto odżyło!

Sowieci, żądając zemsty za niemieckie zbrodnie na Wschodzie, dopuścili się gwałtów, rozstrzeliwań i plądrowań. W dzielnicy Bojków, w której ze strony mieszkańców nie padł ani jeden strzał, żołnierze Armii Czerwonej zabili około 200 cywilów.

W ciągu kilku miesięcy, od stycznia do marca 1945 roku, szacuje się, że zginęło między 1500 a 3000 mieszkańców Gliwic.

Władzę nad miastem przejęła Komendantura Wojenna Armii Czerwonej, a wszystkie budynki użyteczności publicznej zostały przejęte na potrzeby wojskowe, szpitale i punkty kwaterunkowe.

Siedziba Gestapo stała się miejscem dla tajnej sowieckiej policji politycznej NKWD. Dodatkowo, w lutym 1945 roku większość zdolnych do pracy mężczyzn została wywieziona do robót w kopalniach głęboko w ZSRR.

W miarę unifikacji z państwem polskim, w marcu 1945 roku do Gliwic przybyli polscy urzędnicy. Centralne Obozy Pracy zostały utworzone przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego 6 kwietnia 1945 roku, a Obozowi Pracy nr 99 nadano miejsce w Gliwicach.

Miasto stało się także miejscem osiedlenia dla wielu Polaków ekspatriowanych ze Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, którzy stanowili 45% nowej populacji. Jednocześnie wielu osadników przybyło z Zagłębia Dąbrowskiego, Małopolski i Polski Centralnej.

W połowie 1945 roku postanowiono, że Gliwice staną się siedzibą Politechniki Śląskiej.

Do końca 1946 roku wysiedlono z miasta gliwiczan przyznających się do niemieckości, względnie uznanych za Niemców (czyli zdecydowaną większość zasiedziałych mieszkańców miasta).

Gliwice po wojnie. Czas zmian i rozrostu miasta

W kolejnych latach po zakończeniu II wojny światowej, Gliwice przeszły szereg zmian terytorialnych i administracyjnych, które miały wpływ na rozwój i kształt miasta.

W 1951 roku do obszaru miasta włączono osadę Stare Gliwice (Alt Gleiwitz), położoną w rejonie ulic Łabędzkiej, Wiejskiej i Kozielskiej. Ten krok wiązał się z poszerzeniem granic miejskich i integracją nowych obszarów z centralną częścią miasta.

W 1964 roku nastąpiła kolejna zmiana - do Gliwic dołączono osadę Łabędy wraz z Czechowicami. Ta ekspansja terytorialna przyczyniła się do dalszego wzrostu obszaru administracyjnego miasta i wpłynęła na jego strukturę urbanistyczną.

Gliwice po II wojnie światowej. Jak wyglądały? Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia!
Gliwice po II wojnie światowej. Jak wyglądały? Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia! fotopolska.eu

Rok 1974 przyniósł Gliwicom prestiżowe wyróżnienie, gdy miasto zostało odznaczone Orderem Odrodzenia Polski I klasy. To symboliczne uznanie stanowiło dowód na znaczący wkład Gliwic w rozwój kraju oraz ich rolę w odbudowie i odrodzeniu Polski po zniszczeniach wojennych.

Kolejna faza ekspansji miała miejsce w 1975 roku, kiedy do Gliwic dołączono kolejną osadę - Wilcze Gardło, które pierwotnie było niemieckim osiedlem dla funkcjonariuszy NSDAP.

Po zakończeniu wojny osiedlili się tam m.in. reemigranci polscy z Francji, co dodatkowo zróżnicowało społeczność i historię tego obszaru.

Gliwice po II wojnie światowej. Na ulicach spacerowicze, studenci i profesorowie sprzątają miasto, a w porcie - praca wre!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wyglądały Gliwice po II wojnie światowej. Urząd Miasta, port i naukowcy z Politechniki Śląskiej. Zobaczcie unikatowe zdjęcia - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia