Dąbrowa Górnicza na starych pocztówkach to ciekawa „podróż” do miejsc, które w różnych okresach zostały utrwalone na zdjęciach. Zobacz!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Na starych widokówkach, przedstawiających Dąbrowę Górniczą sprzed kilku dekad można zobaczyć zdjęcia miejsc i obiektów, które zostały utrwalone w różnych okresach. Niektóre z pocztówek ukazują miasto z lat międzywojennych, na innych zaś widać, jak wyglądało ono w czasach PRL-u czy nawet w latach 90-tych. Na przestrzeni kilku dekad oblicze Dąbrowy zmieniło się, jednak mieszkańcy miasta oraz osoby, znające każde jego zakątki na pewno dostrzegą istotne różnice.
Na starych widokówkach, przedstawiających Dąbrowę Górniczą sprzed kilku dekad można zobaczyć zdjęcia miejsc i obiektów, które zostały utrwalone w różnych okresach. Niektóre z pocztówek ukazują miasto z lat międzywojennych, na innych zaś widać, jak wyglądało ono w czasach PRL-u czy nawet w latach 90-tych. Na przestrzeni kilku dekad oblicze Dąbrowy zmieniło się, jednak mieszkańcy miasta oraz osoby, znające każde jego zakątki na pewno dostrzegą istotne różnice. fotopolska.eu
Dąbrowa Górnicza na starych pocztówkach to ciekawa „podróż” do miejsc, które w różnych okresach zostały utrwalone na zdjęciach. Niektóre z nich ukazują miasto z lat międzywojennych, na innych można zobaczyć, jak wyglądało ono w czasach PRL-u czy nawet w latach 90-tych. Na przestrzeni kilku dekad oblicze Dąbrowy zmieniło się, jednak mieszkańcy miasta i osoby, znające każde jego zakątki na pewno dostrzegą istotne różnice. Zobacz zdjęcia archiwalne, wykorzystane na pocztówkach sprzed kilkudziesięciu, a nawet stu lat!

Oblicze miasta w dawnych czasach

Na starych widokówkach, przedstawiających Dąbrowę Górniczą sprzed kilku dekad można zobaczyć zdjęcia miejsc i obiektów, które zostały utrwalone w różnych okresach. Niektóre z pocztówek ukazują miasto z lat międzywojennych, na innych zaś widać, jak wyglądało ono w czasach PRL-u czy nawet w latach 90-tych. Na przestrzeni kilku dekad oblicze Dąbrowy zmieniło się, jednak mieszkańcy miasta oraz osoby, znające każde jego zakątki na pewno dostrzegą istotne różnice. Na przedwojennych fotografiach Dąbrowa Górnicza tylko częściowo przypomina obecne miasto. Zdjęcia z czasów PRL-u natomiast znacznie bardziej niż wcześniejsze odzwierciedlają jej współczesne oblicze. Niemniej jednak utrwalone wówczas miejsca i obiekty w wielu przypadkach nie pokrywają się z elementami znanego teraz krajobrazu miejskiego. Aktualnie niektórych z nich już w ogóle nie ma albo na ich miejscu znajdują się inne. Część z nich wyremontowano oraz przerobiono, w związku z czym zmieniły się nie do poznania. Poza tym na fotografiach brakuje też wielu budynków, jakie obecnie wznoszą się przy miejskich ulicach.

W PRL-u była drugim co wielkości miastem w Polsce

Dąbrowa Górnicza w latach międzywojennych była jeszcze niewielkim miastem, które obejmowało teren obecnego śródmieścia. Oprócz centrum, w ośrodku tym znajdowały się również Huta Bankowa, Stara Dąbrowa, Reden i Staszic. Warto przypomnieć, że to właśnie w latach przedwojennych miasto uzyskało swoją nazwę. Dokładnie w 1919 roku nadano mu ją decyzją Rady Miejskiej, ponieważ wcześniej była ona nieoficjalnie stosowana od czasu utworzenia w Dąbrowie gminy Górniczej. Z kolei w okresie PRL-u miasto było drugim co wielkości ośrodkiem w Polsce, które wyprzedzała jedynie Warszawa. Dane te dotyczą końca lat 70. ubiegłego stulecia, bo dokładnie w latach 1977–1984 miało największą w swojej historii powierzchnię, wynoszącą 209 kilometrów kwadratowych. Stało się tak w efekcie przyłączenia do niego innych miast. Warto dodać, że Dąbrowa bardzo szybko odbudowywała się po czasie okupacji niemieckiej. Otwarto tam kopalnię „Generał Zawadzki ”, jaką utworzono z kopalń „Paryż”, „Flora” oraz „Reden”. W mieście zaczęły też funkcjonować nowe zakłady przemysłowe: Dąbrowskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego i Centralne Warsztaty Elektryczne. W latach 1972–1976 zaś wybudowano Hutę Katowice, która miała duży wpływ na rozwój Dąbrowy Górniczej oraz całego regionu.

W załączonej galerii prezentujemy Dąbrowę Górniczą na starych pocztówkach sprzed kilkudziesięciu lat. Zobacz, jak wyglądało miasto w dawnych czasach!

Dąbrowa Górnicza na starych pocztówkach. Zobacz miasto na zdjęciach z różnych okresów!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia