Doskonała żona SS-mana. Złe kobiety Trzeciej Rzeszy

Czytaj dalej
Fot. Ullstein Bild/Ullstein Bild via Getty Images
Sylwia Arlak

Doskonała żona SS-mana. Złe kobiety Trzeciej Rzeszy

Sylwia Arlak

Zdecydowana większość partnerek przywódców hitlerowskich Niemiec dobrze wiedziała, jakich zbrodni się oni dopuszczali. Nie widziały powodu, żeby protestować. Trwały przy mężach. Do końca.

„W nazistowskiej rewolucji wezmą udział wyłącznie mężczyźni” - mawiał wódz III Rzeszy Adolf Hitler. I chociaż dyktator podziwiał kobiety, chełpił się tym, w jaki sposób one doceniały jego, ale także chwalił je za to, że są sumiennymi gospodyniami i matkami narodu niemieckiego, nie chciał ich aktywnego udziału w jego ruchu. Niezrażone kobiety, „doskonałe żony” SS-manów poprzysięgły miłość i wierność. Swoim partnerom, Adolfowi Hitlerowi i Tysiącletniej Rzeszy.

Pozostaje jednak pytanie: co żony przywódców państwa hitlerowskiego wiedziały o zbrodniach, których Niemcy dopuszczały się w podbitych krajach? Czy nie opuszczały domowych pieleszy i były odcięte od wszelkich informacji, czy wręcz przeciwnie - miały tego pełną świadomość, ale akceptowały działania ich mężów? Wendy Lower, autorka książki „Erynie Hitlera”, przychyla się do drugiego twierdzenia. I idzie dalej, sugerując, że one same także nie miały oporów przed zbrodniczymi działaniami. Zbrodnie popełniane przez żony hitlerowskich oficerów przerażają o tyle, że były one osobami prywatnymi. To były indywidualne akty okrucieństwa.

Ich motywem często była ambicja, chciwość, obsesja konsumpcji. W przeciwieństwie do mężczyzn nie było presji otoczenia, ale wiele kobiet mówiło o wpływie mężczyzn

- pisze Lower.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Sylwia Arlak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.