Berlin pod biało-czerwoną. Tak świętowali Polacy mieszkający w stolicy Niemiec!

OPRAC.:
Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
W Biegu Niepodległości, zorganizowanym w Berlinie, wzięli udział także zaproszeni goście z innych krajów
W Biegu Niepodległości, zorganizowanym w Berlinie, wzięli udział także zaproszeni goście z innych krajów Fot. BL
Polonia mieszkająca w Berlinie miała niezwykłą okazję, by - choć z dala od kraju - świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości. Ambasada RP w Berlinie z okazji 105. rocznicy odzyskania wolności przez nasze państwo zorganizowała w stolicy Niemiec Bieg Niepodległości. - Dzisiaj przypada nasze Narodowe Święto Niepodległości i zebraliśmy się tutaj w centrum Berlina, żeby zaakcentować, że Polonia jest bardzo silna - podkreślił polski ambasador w Berlinie, Dariusz Pawłoś, który sam także wziął udział w biegu.

Bieg Niepodległości wystartował spod nowego gmachu polskiej placówki dyplomatycznej budowanego w pobliżu Bramy Brandenburskiej na reprezentacyjnej alei Unter den Linden.

Nowa ambasada RP w Berlinie

- Miejsce, w którym jesteśmy, jest szczególne - powiedział PAP przed rozpoczęciem biegu ambasador RP w Berlinie, Dariusz Pawłoś.

- Jest to budynek nowej polskiej ambasady, którą otwieramy niebawem i chcieliśmy się pochwalić postępami w budowie, a czas jest niezwykle podniosły dla nas w związku z dzisiejszym świętem

- dodał.

Nie tylko Polacy

W rozmowie z PAP ambasador Pawłoś zauważył:

- Ważne jest też to, że nie jesteśmy dziś sami, są z nami nasi niemieccy partnerzy i nasi przyjaciele - ambasadorowie innych krajów i członkowie korpusu dyplomatycznego. Ten Bieg Niepodległości organizuje nie tylko Ambasada, ale także Ataszat Obrony. Pułkownik Mirosław Klimczak zaprosił grono swoich kolegów z innych ataszatów obrony, są z nami Amerykanie, są z nami Litwini, Węgrzy - tak, że jesteśmy tutaj wielką międzynarodową rodziną.

Świętowanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem polskiego hymnu narodowego.

- Jest tu z nami liczna grupa polonijna, wszyscy dostali tekst hymnu, bo niestety jest tak, że nie wszystkie dzieci znają polski hymn, po prostu nie mają za dużo okazji, by go poznać. Dlatego przy okazji dzisiejszego święta szczególnie tutaj w Berlinie promujemy akcję Niepodległa do Hymnu

- powiedział dyplomata.

Trasa Biegu Niepodległości w Berlinie

15-kilometrowa trasa biegu prowadziła przez Bramę Brandenburską i park Tiergarten, wzdłuż Szprewy do parku Pałacu Charlottenburg i z powrotem na Unter den Linden 70, gdzie mieści się nowa polska placówka dyplomatyczna.

Dodatkowe atrakcje w Berlinie z okazji polskiego Święta Niepodległości

W niedzielę z okazji Narodowego Święta Niepodległości Ambasada RP w Berlinie i Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z Instytutem Polskim w stolicy Niemiec zapraszają na koncert pt. "Wieczór pieśni polskiej", który odbędzie się w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy Lilienthalstr. 5. Koncert rozpoczyna się o godz. 19:00.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 roku.

od 16 lat

Źródło: PAP

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Berlin pod biało-czerwoną. Tak świętowali Polacy mieszkający w stolicy Niemiec! - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia