Ewangelicy w czasie Powstań Śląskich – wystawa w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach otwarta

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach -  Wystawa „Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich”
Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach - Wystawa „Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich” Lucyna Nenow
„Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich” – tak brzmi pełna nazwa wystawy otwartej 23 maja w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach. - Wystawa przedstawia zagadnienia łączące polskich ewangelików z procesami odzyskiwania niepodległości przez nasze państwo i walki o włączenie różnych obszarów zamieszkiwanych przez Polaków do odradzającej się Rzeczypospolitej – informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski – wystawa w IPN w Katowicach

Wystawa poświęcona wkładowi i znaczeniu działań ewangelików w procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę została otwarta 23 maja. O samej wystawie i jej bohaterach opowiedział Artur Michalski, prezes zarządu Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury, które przygotowało ekspozycję.

- Wystawa „Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich” przedstawia wybrane zagadnienia z lat 1918-1922, łączące polskich ewangelików z procesami odzyskiwania niepodległości przez nasze państwo i walki o włączenie różnych obszarów zamieszkiwanych przez Polaków do odradzającej się Rzeczypospolitej. Poruszone są kwestie Górnego Śląska, Mazur i Śląska Cieszyńskiego – informuje IPN.

Jak podaje Instytut, ekspozycja prezentuje powstałe w tamtym czasie Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe, a także aktywnie działające diakonaty Tabita i Eben-Ezer.

- Omówione są działania Zrzeszenia Plebiscytowego Ewangelików Polaków i Komitetu Plebiscytowego Okręgu Łódzkiego. Wśród wybitnych ewangelików, patriotów tamtego okresu przedstawione są sylwetki między innymi Juliusza Burschego, Karola Kulisza, Ignacego Boernera i Edmunda Henryka Korfantego – zachęca IPN.

Częścią wtorkowego spotkanie była również prelekcja dr Anny Seemann-Majorek, wiceprezes zarządu Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury, poświęcona Matce Ewie z Miechowic. Eva von Tiele-Winckler to niemiecko-śląska diakonisa luterańska i działaczka charytatywna. Jej powołaniem była działalność dobroczynna i praca na rzecz najbardziej potrzebujących. Łącznie utworzyła aż 40 domów dla bezdomnych dzieci, ponadto przygotowywała siostry do pracy misyjnej w 18 krajach świata, głównie w Afryce i Azji.

Matka Ewa była również autorką popularnej literatury religijnej, jest autorką zbioru wierszy „Soli Deo”. Została pochowana w Miechowicach, na jej grobie znajduje się krzyż z napisem „Ancilla Domini” (pol. Służebnica Pańska).

Wystawę „Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich” można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10. Z działalnością Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury można zapoznać się na stronie internetowej estok.org.pl.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ewangelicy w czasie Powstań Śląskich – wystawa w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach otwarta - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia