Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski – wystawa w IPN w Katowicach
Wystawa poświęcona wkładowi i znaczeniu działań ewangelików w procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę została otwarta 23 maja. O samej wystawie i jej bohaterach opowiedział Artur Michalski, prezes zarządu Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury, które przygotowało ekspozycję.
- Wystawa „Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich” przedstawia wybrane zagadnienia z lat 1918-1922, łączące polskich ewangelików z procesami odzyskiwania niepodległości przez nasze państwo i walki o włączenie różnych obszarów zamieszkiwanych przez Polaków do odradzającej się Rzeczypospolitej. Poruszone są kwestie Górnego Śląska, Mazur i Śląska Cieszyńskiego – informuje IPN.
Juwenalia Śląskie 2023 wystartowały. Korowód studentów przeszedł ulicami Katowic
Juwenalia Śląskie 2023 w Katowicach oficjalnie rozpoczęte. Obowiązkowym punktem kilkudniowego wydarzenia są liczne koncerty. Studenci będą się bawić przy muzyce w dniach 25-27 maja. Jednak najpierw pr...
Jak podaje Instytut, ekspozycja prezentuje powstałe w tamtym czasie Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe, a także aktywnie działające diakonaty Tabita i Eben-Ezer.
- Omówione są działania Zrzeszenia Plebiscytowego Ewangelików Polaków i Komitetu Plebiscytowego Okręgu Łódzkiego. Wśród wybitnych ewangelików, patriotów tamtego okresu przedstawione są sylwetki między innymi Juliusza Burschego, Karola Kulisza, Ignacego Boernera i Edmunda Henryka Korfantego – zachęca IPN.
Częścią wtorkowego spotkanie była również prelekcja dr Anny Seemann-Majorek, wiceprezes zarządu Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury, poświęcona Matce Ewie z Miechowic. Eva von Tiele-Winckler to niemiecko-śląska diakonisa luterańska i działaczka charytatywna. Jej powołaniem była działalność dobroczynna i praca na rzecz najbardziej potrzebujących. Łącznie utworzyła aż 40 domów dla bezdomnych dzieci, ponadto przygotowywała siostry do pracy misyjnej w 18 krajach świata, głównie w Afryce i Azji.
Matka Ewa była również autorką popularnej literatury religijnej, jest autorką zbioru wierszy „Soli Deo”. Została pochowana w Miechowicach, na jej grobie znajduje się krzyż z napisem „Ancilla Domini” (pol. Służebnica Pańska).
Wystawę „Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich” można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10. Z działalnością Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury można zapoznać się na stronie internetowej estok.org.pl.
Kamienica pod Orłem w Zabrzu – czy doszło do podpalenia? Co dalej z budynkiem?
Do pożaru poddasza kamienicy przy ul. Dworcowej w Zabrzu doszło 1 lutego. Nie było ofiar śmiertelnych, mieszkańcom udało się bezpiecznie wydostać. Zabytkowy budynek mocno ucierpiał w pożarze, ogień st...
Zobacz także
- W Pyskowicach powstaną dwie hale sportowe – ruszyła kolejna edycja programu „Olimpia”
- Awaria oczyszczalni ścieków w Gliwicach usunięta. Co było przyczyną i jakie są skutki
- Igry 2023. Kłodnica Challenge w ramach Dnia Sportu Politechniki Śląskiej
- Krzysztof Zaleski będzie mieć swoją ulicę w Świętochłowicach?
Edukacja
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Naukowcy nie dowierzają. Delfiny uzależnione od najgroźniejszych narkotyków
- Oto najlepsze cięte riposty nauczycieli. Zgasiły niejednego ucznia!
- Szaleniec wjechał mazdą do salonu, bo dealer nie chciał zwrotu auta - WIDEO
- Awantura podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Macierewicz kontra protestujący