Bytom: Miechowicki schron po raz kolejny zostanie udostępniony do zwiedzania. To już ostatnia taka okazja w tym roku

Magdalena Mikrut-Majeranek
07.05.2022 bytomdni otwarte schron miechowice fot. marzena bugala-astaszow/ /dziennik zachodni/ polska press
07.05.2022 bytomdni otwarte schron miechowice fot. marzena bugala-astaszow/ /dziennik zachodni/ polska press Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
W najbliższy piątek, 11 listopada, w ramach Narodowego Święta Niepodległości, będzie można po raz kolejny zwiedzić podziemny przeciwlotniczy schron, który znajduje się przy ul. Kasztanowej w Bytomiu-Miechowicach. Przygotowano także inne atrakcje. Wydarzenia potrwa od godz. 14.00 d godz. 18.00.

W najbliższy piątek, 11 listopada, w ramach Narodowego Święta Niepodległości stowarzyszenie Pro Fortalicium, które opiekuje się miechowickim schronem, po raz kolejny organizuje dzień otwarty. Poza zwiedzaniem obiektu zaplanowano także rozmaite atrakcje. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć zdalnie sterowane (RC) modele czołgów, dział samobieżnych i innych pojazdów militarnych, a także pokazy taneczne. Chętni mogą również skorzystać ze strzelnicy ASG oraz skosztować wojskowej grochówki.

Impreza zostanie zainaugurowana o godzinie 14.00 i potrwa do godziny do 18:00.

Schron powstał w czasie II wojny światowej

Przypomnijmy, że miechowicki schron powstał w czasie II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku. Mógł pomieścić około 250 osób. Po wielu latach obiektem zainteresowało się Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, które zdecydowało się wyremontować obiekt. Prace ruszyły w 2015 roku. Kiedy je rozpoczęto, odkryto wejście do schronu i korytarz zalany wodą. Konieczne było oczyszczenie obiektu. Następnie zamontowano trzy żelbetowe łuki, które przykryły wejście do obiektu, a w dalszej kolejności zainstalowano i podłączono do prądu instalację elektryczną. W efekcie prac realizowanych przez społeczników i miłośników militariów schron udało się wyremontować i udostępnić do zwiedzania.

W miechowickim schronie znajduje się Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tam także ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw będzie można zobaczyć nowe ekspozycje, w sumie aż dwanaście, a ich autorami będą między innymi: Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Sebastian Markiel, Karol Januszewski oraz Adam Pawełczyk. Co więcej, w znajdującym się nieopodal ProFort Centrum podczas zwiedzania będzie można zobaczyć szczątki dwóch samolotów Liberator, które zostały zestrzelone podczas nalotów nam Blechhammer Soutch (Azoty) w wyniku ostrzału armaty przeciwlotniczej FLAK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia