W ciągu czterech dni żołnierze sowieccy pozbawili życia kilkaset osób
Zbrodnia dokonana przez wojska sowieckie na terenie Miechowic zapisała się w historii jako jeden z najbardziej krwawych epizodów z udziałem żołnierzy Armii Czerwonej. Najeźdźcy rozpoczęli swoje bestialskie działania w dniu 25 stycznia 1945 roku, po zajęciu górnośląskiego okręgu przemysłowego. Sowieci rozstrzeliwali mieszkańców ówczesnej miejscowości na ulicach, w domach i we wszystkich miejscach, do których udawało im się wkroczyć. Poddawano ich torturom, gwałcono kobiety, znęcano się nad dziećmi. Oprawcy nie mieli litości dla żadnego napotkanego człowieka. Symbolem Tragedii Miechowickiej stała się śmierć księdza Jana Frenzla. W jednym z domów, gdzie służył umierającemu chłopcu, został schwytany w chwili napaści żołnierzy sowieckich na zgromadzonych tam ludzi. Duchownego poddano torturom, a następnie zamordowano w stodole, strzałem w oko. W ciągu czterech dni najeźdźcy pozbawili życia ponad 380 osób, a najwięcej z nich – około 200 – zamordowali 27 stycznia 1945 roku.
Mieszkańcy Bytomia pamiętają o wielkiej tragedii i jej ofiarach
W latach PRL-u Tragedia Miechowicka była tematem tabu. Jeśli go podejmowano, to tylko w zafałszowanej wersji, która nie miała nic wspólnego z rzeczywistością. Ówczesne władze próbowały wpoić społeczeństwu swoją interpretację zbrodniczych wydarzeń. Stwierdzono ich słuszność, bowiem uznano je za konsekwencje, poniesione przez Niemców za rozpętanie oraz prowadzenie okrutnej wojny. Prawda o krwawym epizodzie doszła wreszcie do głosu po zmianie ustroju w Polsce i od tamtej pory stanowi ważną część historii, jaka przez długie lata była przemilczana. Mieszkańcy Miechowic i całego Bytomia pielęgnują pamięć o tej wielkiej tragedii oraz jej ofiarach. Od kilku lat, z okazji rocznicy styczniowej masakry, w Miechowicach – obecnie dzielnicy Bytomia – organizowana jest inscenizacja historyczna tamtych wydarzeń. W tym roku będzie to już siódma edycja widowiska, zaplanowanego na sobotę, 28 stycznia 2023 roku. Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 14.00 przy ulicy Kasztanowej. Jej organizatorami są Stowarzyszenie Pro Fortalicium, Miasto Bytom, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskie. Dzień wcześniej będą miały miejsce również inne wydarzenia rocznicowe.
Plan obchodów 78. rocznicy Tragedii Miechowickiej:
Piątek, 27 stycznia – Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach przy ulicy Matki Ewy 1
- godzina 17:00 – wykład na temat działań wojennych, prowadzonych na terenie Miechowic – Dariusz Pietrucha (Stowarzyszenie Pro Fortalicium)
- godzina 17:45 – spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem, Henrykiem Gołębiewskim i Markiem Pysiem
- godzina 19.00 – koncert Lecha Dyblika
Sobota, 28 stycznia – ProFort Centrum przy ulicy Kasztanowej
- godzina 13.30 – przywitanie gości przed rozpoczęciem inscenizacji historycznej pod nazwą „Walka o Miechowice”
- godzina 14.00 – początek inscenizacji historycznej pod nazwą „Walka o Miechowice”