Wystawa fotograficzna z papieskiej pielgrzymki stanie na placu Wolności
Miejscem wystawy, na której zostaną zaprezentowane zdjęcia z wizyty Jana Pawła II w Katowicach-Muchowcu stanie się plac Wolności, a oglądać ją będzie można od wtorku, 20 czerwca 2023 roku. Otwarcie ekspozycji zaplanowano dokładnie w czterdziestą rocznicę pobytu Ojca Świętego w stolicy naszego regionu, gdzie papież gościł w trakcie drugiej pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 roku. Oficjalna jej prezentacja rozpocznie się o godzinie 17.00. Wystawa, upamiętniająca pielgrzymkę papieską do Katowic obejmuje dwanaście zdjęć wielkości 5/2,5 metra wraz z fragmentami homilii, wygłoszonej przez Jana Pawła II na Muchowcu podczas nabożeństwa maryjnego. Przy fotografiach będzie można przeczytać też wypowiedzi osób, które uczestniczyły w spotkaniu z papieżem w dniu 20 czerwca 1983 roku na katowickim lotnisku sportowym. Wiele spośród nich weźmie udział w otwarciu wystawy, która została przygotowana przez Stowarzyszenie Pokolenie przy współudziale środków finansowych Muzeum Śląskiego.
Ponad milion osób uczestniczyło w spotkaniu z papieżem na Muchowcu
W dniu 20 czerwca 1983 roku Jan Paweł II gościł w Katowicach – najpierw na lotnisku sportowym na Muchowcu, a następnie w Katedrze pw. Chrystusa Króla, gdzie spotkał się z chorymi. W pierwszej części papieskiej wizyty w stolicy naszego regionu, jaką upamiętni już wkrótce wystawa na placu Wolności, uczestniczyło ponad milion osób. Podczas nabożeństwa maryjnego przed obrazem, przedstawiającym wizerunek Matki Bożej Piekarskiej Ojciec Święty wygłosił homilię, nazywaną „ewangelią pracy”, bowiem takiego sformułowania papież użył kilkukrotnie w swoim wystąpieniu. Odniósł się w nim do encykliki „Laborem exercens” i mówił o godności pracy, prawie do sprawiedliwej zapłaty oraz odpoczynku, a także o możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych. Nie zapomniał też wspomnieć o zmarłych pracownikach – tych, którzy stracili życie wskutek wypadków w kopalniach oraz zamordowanych przez służby komunistyczne górnikach, którzy „niedawno zginęli w tragicznych wydarzeniach”. W trakcie spotkania z wiernymi na Muchowcu, Jan Paweł II poświęcił też kamienie węgielne dla budowanych kościołów.
Papież spotkał się również z chorymi w katowickiej katedrze
Spotkanie z Ojcem Świętym w Katowicach odbyło się dopiero w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych, bowiem Jan Paweł II przyleciał tam około godziny 17.40, po wizycie w Poznaniu. Z okazji tego wielkiego wydarzenia, na lotnisku sportowym na Muchowcu wierni gromadzili się już od rana. Nabożeństwo z udziałem papieża poprzedziły jeszcze inne punkty programu dnia, na przykład procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej z kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła na Muchowiec. Na miejscu odbyło się czuwanie, w ramach którego uroczyście intronizowano obraz przy dźwiękach fanfar i śpiewie chóru. Odprawiona została także msza święta, której przewodniczył kardynał John Król z Filadelfii, a koncelebrowali zaproszeni biskupi oraz księża, obchodzący srebrny jubileusz kapłaństwa.
Z kolei po nabożeństwie maryjnym, które poprowadził Jan Paweł II, papież udał się do katedry na spotkanie z chorymi. Trwało ono kilkadziesiąt minut, a podczas tej części katowickiej wizyty miały miejsce modlitwa, przemówienie i indywidualne powitania chorych przez Jana Pawła II. Uroczystość w świątyni uświetnili muzycy Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji wraz z chórem Filharmonii Śląskiej. Wykonali oni utwór Wojciecha Kilara zatytułowany „Victoria”, inspirowany słowami „Venimus, vidimus, Deus vicit” i napisany specjalnie na papieską pielgrzymkę. Po spotkaniu Ojca Świętego z chorymi, papież udał się ponownie na Muchowiec, skąd żegnany przez tłumy wiernych odleciał do Częstochowy około godziny 21.00.
Jan Paweł II odwiedził Katowice w ramach drugiej pielgrzymki do ojczyzny
Ojciec Święty gościł w Katowicach w trakcie drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, jaką odbył w dniach od 16 do 23 czerwca w 1983 roku. Warto przypomnieć, że pierwsza wizyta papieża w Polsce miała miejsce w czerwcu 1979 roku, podczas której na Placu Zwycięstwa w Warszawie padły historyczne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi”. Jak się później okazało, stały się one nie tylko symbolem tego wydarzenia, ale również początkiem wielkich zmian w kraju i społeczną mobilizacją w dążeniach do odzyskania wolności.
Kolejna pielgrzymka polskiego papieża do ojczyzny miała odbyć się w 1982 roku, w sześćsetną rocznicę obecności obrazu Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Niestety, władze komunistyczne odmówiły zgody stronie kościelnej, bowiem w Polsce panował wówczas stan wojenny i obawiano się masowych wystąpień antykomunistycznych. Druga wizyta Ojca Świętego w kraju miała miejsce rok później, kiedy to władze zgodziły się już na przyjazd papieża do ojczyzny.