Huta Julia już nie istnieje, ale nadal możemy oglądać ją na zdjęciach... Znana była jako Huta Bobrek, jak wyglądała? Zobaczcie!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Huta Julia znana jako huta Boberek została założona w 1856 roku jako zakład przemysłowy specjalizujący się w produkcji żelaza i stali. Niestety po 140 latach działalności, została zamknięta w 1994 roku. Zobaczcie jej archiwalne zdjęcia i poznajcie po krótce historię zapomnianej już dzisiaj, bytomskiej huty.

W 1856 roku spółka akcyjna Vulkan nabyła obszar o nazwie Elisenruh, na którym została wzniesiona huta żelaza o tej samej nazwie. To wydarzenie stanowiło początek historii huty w dzielnicy Bobrek w Bytomiu. W 1870 roku spółka Vulkan zbankrutowała, a zakład przeszedł w ręce Otto i Emila Friedländerów. Nazwa została zmieniona na Moritzhütte AG, jednak i ta firma zbankrutowała w 1883 roku. Kolejnymi właścicielami bytomskiej huty żelaza stali się Oskar i Georg Caro. To właśnie oni przeprowadzili jej rozbudowę i dokonali zmiany nazwy na "Julia".

Zobaczcie archiwalne zdjęcia huty

Historia huty Julia

Na przełomie XIX i XX wieku Huta Bobrek rozwijała się dynamicznie. W tym okresie istniało tam siedem imponujących wielkich pieców oraz cztery koksownie. Rozpoczęto produkcję stali i uruchomiono walcownię-zgniatacz. Przed wybuchem II wojny światowej dodano ósmy piec martenowski.

Po zakończeniu wojny, 11 maja 1945 roku, huta została przejęta przez administrację polską. W kolejnych latach Huta Bobrek pełniła istotną rolę w gospodarce regionu. W latach dwudziestych XX wieku zatrudniała około 4700 osób, a w latach siedemdziesiątych, w okresie szczytowego rozwoju, liczba pracowników sięgnęła nawet 5000.

Niestety, z biegiem lat Huta Bobrek zaczęła borykać się z problemami finansowymi i straciła swoją rentowność. Brak modernizacji oraz ograniczone inwestycje w inne sektory gospodarki spowodowały, że huta została uznana za nierentowną. Dodatkowo, emisja zanieczyszczeń i destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne przyczyniły się do narastających trudności.

Decydującą rolę w upadku huty odegrały również kwestie związane z ochroną środowiska. Inspektorat Ochrony Środowiska nałożył wysokie kary na hutę za przekroczenie norm emisji, co doprowadziło do ogłoszenia jej upadłości w 1994 roku. W ten sposób zakończono długą i istotną historię Huty Bobrek w Bytomiu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Huta Julia już nie istnieje, ale nadal możemy oglądać ją na zdjęciach... Znana była jako Huta Bobrek, jak wyglądała? Zobaczcie! - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia